اس ام اس مارکتینگ چیست؟

بازاریابی پیامکی یا اس ام اس مارکتینگ شیوه‌ای از بازاریابی هست که محتوای تبلیغاتی به موبایل مشتری ارسال می‌شود. با فراگیر شدن موبایل از سال‌های 1378 در ایران و با فعال شدن سرویس پیامک، این سبک از بازاریابی جایگاه ویژه‌ای پیدا کرد.

اس‌ام‌اس مارکتینگ به صورت کلی زیرمجموعه بازاریابی تلفنی قرار می‌گیرد. در هر سبک از بازاریابی که راه برقراری ارتباط با مشتری مبتنی بر شماره تلفن او باشد، بازاریابی تلفنی گفته می‌شود. در بازاریابی تلفنی که قبل از پیدایش موبایل نیز بسیار رواج داشته است، بازاریابی با تلفن مشتری تماس می‌گرفته است و به توضیح کاالا و خدمات خود می‌پرداخته است.

در بازاریابی تلفنی، علاوه بر تماس مستقیم تلفنی و همچنین ارسال پیامک، ارسال پیام صوتی نیز از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. در ارسال پیام صوتی، به جای اینکه بازاریاب مستقیما با مشتری صحبت کند، پیامی ضبط شده برای مشتری پخش می‌شود.

اس ام اس مارکتینگ با دو رویکرد همراه است. در رویکرد اول، کسانی که از خدمات ما استفاده می‌کنند، پیامک خدماتی دریافت می‌کنند. پیامک‌هایی که مثلا از طرف بانک برای مانده حساب ارسال می‌شود و یا پیامکی که از طرف مدرسه فرزندمان برای جلسه ارسال می‌شود و یا مثلا پیامک‌هایی که در هنگام ثبت نام در سایت‌ها برای کلمه عبور ارسال می‌شود، همگی از نوع پیامک خدماتی هستند.

روش های بازاریابی پیامکی

در بازاریابی پیامکی، هر پیامکی که جنبه تبلیغاتی داشته باشد و عملا برای خدمات ارسال نشود، پیامک تبلیغاتی می‌باشد. در پیامک تبلیغاتی در برخی موارد، فرستنده تبلیغات در زمان دریافت تلفن همراه مشتری، از اون اجازه ارسال پیامک تبلیغاتی را نیز می‌گیرد ولی در بیشر موارد دریافت اجازه به صورت صریح از مشتری دریافت نمی‌شود. این درحالی هست که مثلا زمانی که من پیامک تبلیغاتی از فروشگاهی که قبلا لباس خریده‌ام دریافت می‌کنم، حتی چنانچه اجازه ارسال پیامک را نیز از من دریافت نکرده باشد، معمولا مزاحمت آمیز نیست و خوشحال می‌شوم از محصولات جدید و یا تخفیف‌هایی که گذاشته‌اند، مطلع شوم.

مزیت بازاریابی پیامکی

بازاریابی پیامکی همچنان اثربخشی بسیار بالایی دارد و هزینه آن بسیار کم می‌باشد. در بازاریابی پیامکی می‌توانید کاملا هدفمند مشتریان خودتون رو انتخاب کنید و برای هر مشتری متن پیامکی مخصوص او را ارسال کنید.مهمترین ویژگی های بازاریابی پیامکی عبارتند از:

 • مقرون بصرفه: هزینه بسیار کم آن در مقایسه با روش‌های بازاریابی
 • دسترسی زیاد: ارسال پیامک بسیار ساده هست و برای همه در دسترس است.
 • هدفمندی: شما انتخاب کننده مشتری برای ارسال تبلیغات هستید و هر زمانی که شما بخواهید تبلیغات شما برای مخاطبتون ارسال می‌شود.
 • بازخورد ‎سریع: بسیار سریع جواب می‌‌دهد. در بازاریابی پیامکی حداکثر پس از 5 دقیقه بعد از شروع ارسال پیامک مشتریانتون یا تماس می‌گیرند و یا وارد سایت می‌شوند.

در ایران طی 4 سال گذشته باتوجه به رشد قیمت بسیاری از کالاها و خدمات، اما تعرفه‌های ارسال پیامک تغییری نکرده است و همین امر سبب می‌شود تا این روش بازاریابی، صرفه اقتصادی بسیار بالایی داشته باشد. در مقاله ای باعنوان “مزایای بازاریابی پیامکی” میتوانید به صورت کامل این مبحث را مطالعه کنید.

معایب بازاریابی پیامکی

معایب بازاریابی پیامکیمهمترین عیب بازاریابی پیامکی زمانی پدیدار می‌شود که مخاطب شما تمایلی به دریافت پیامک از جانب شما، چه خدماتی و چه تبلیغاتی ندارد. مابقی عیب‌هایی که از بازاریابی پیامکی در ادامه به آنها می‌پردازیم، وزن بسیار کمتری نسبت به این عیب دارند. اگر بتوانیم با هر روشی اثر منفی پیامک‌های مزاحمت آمیز را از بین ببریم، بازاریابی پیامکی روشی خواهد بود که توسط هر کسب‌وکاری به کار گرفته شود، تاثیرات سریعی خواهد داشت.
پیشنهاد می‌کنم حتما خدمات ایده‌کاو را در خصوص بازاریابی پیامکی رو مشاهده فرمایید. در ایده‌کاو، راهکاری ارائه می‌دهیم تا مخاطبین بتوانن به سادگی از اشتراک بازاریابی پیامکی شما خارج شوند و تنها افرادی مخاطب شما در بازاریابی پیامکی باشند که علاقمند به دریافت دروه‌ای پیامک از جانب شما باشند.

به صورت کلی، صاحبان کسب‌وکار دو دید متفاوت نسبت به بازاریابی پیامکی دارند. عده‌ای آن را مزاحمت آمیز می‌دانند و برخی بسیار آن را اثربخش می‌دانند. در این مقاله سعی شده درباره معایب بازاریابی پیامکی صحبت کنیم و تجربیات خودمون در این زمینه با شما در میان بزاریم. ممنون میشیم نظرات و تجربیات خودتون رو در بخش نظرات برای ما بنویسید.

به صورت کلی اگر برای محصولات و خدمات عمومی مانند رستوران، فروش پوشاک بخواهد از بازاریابی پیامکی استفاده شود، از آنجایی که تقریبا تمامی جمعیت جامعه را شامل می‌شود و هیچگونه هدفمندی در آن وجود ندارد، می‌تواند برای دریافت کننده پیامک ارزش خاصی نداشته باشد. لذا چنانچه پیامک با هدف مشخصی برای جمعیت کوچکی از جامعه ارسال نشود، می‌تواند سبب مزاحمت شود.

هرچند که طی سال‌های گذشته، پراتورهای تلفن همراه، سرویس بلک‌لیست را به مشتریان ارائه کرده‌اند تا افرادی که تمایل به دریافت پیامک‌های تبیلغاتی را ندارند، با فعال سازی این سرویس، از جامعه پیامک‌های تبلیغاتی خارج شوند. بر اساس تجربیات ما به صورت کلی، صاحبان کسب‌وکار دو دید متفاوت نسبت به بازاریابی پیامکی دارند. عده‌ای آن را مزاحمت آمیز می‌دانند و برخی بسیار آن را اثربخش می‌دانند.

به صورت کلی اگر برای محصولات و خدمات عمومی مانند رستوران، فروش پوشاک بخواهد از بازاریابی پیامکی استفاده شود، از آنجایی که تقریبا تمامی جمعیت جامعه را شامل می‌شود و هیچگونه هدفمندی در آن وجود ندارد، می‌تواند برای دریافت کننده پیامک ارزش خاصی نداشته باشد.

لذا چنانچه پیامک با هدف مشخصی برای جمعیت کوچکی از جامعه ارسال نشود، می‌تواند سبب مزاحمت شود. هرچند که طی سال‌های گذشته، پراتورهای تلفن همراه، سرویس بلک‌لیست را به مشتریان ارائه کرده‌اند تا افرادی که تمایل به دریافت پیامک‌های تبیلغاتی را ندارند، با فعال سازی این سرویس، از جامعه پیامک‌های تبلیغاتی خارج شوند.

در خواست مشاوره و بازاریابی

محدودیت در متن

در ارسال پیامک فارسی، هر 70 حرف یک بخش به حساب می‌آید. لذا برای نوشتن متن طولانی‌تر باید هزینه بیشتری را نیز مدنظر داشته باشید. اما از آنجایی که هزینه ارسال پیامک با بهره‌گیری از پنل‌های مخابراتی، نزدیک به 15 تومان است، لذا این هزینه نسبت به هزینه‌های بازاریابی دیگر و در مقایسه با اثربخشی آن، تقریبا ناچیز است.

عدم دریافت پاسخ از مشتری

البته چنانچه شما خط خدماتی اختصاصی داشته باشید، این امکان هست که پاسخ از مشتری را نیز دریافت فرمایید. اما چنانچه با لینکی که در پیامک شما وجود درد، مشتری را به سایت خودتان هدایت کنید، در آنجا می‌توانید تعامل بسیار خوبی با مشتری داشته باشید همچنین در بازاریابی پیامکی این امکان وجود دارد که لینک اینستاگرام و یا کانال و گروه تلگرامی خودتون رو ارسال فرمایید. لذا با این شیوه نیز می‌توانید بازخوردهای مناسب را از مشتریان دریافت کنید.

عدم ارسال پیامک چند رسانه ای

در متن پیامک تنها می‌توان لینک پیام‌های چند رسانه‌ای مانند عکس، صوت و ویدئو را قرار داد. لذا هرچند همانند پیام‌رسان‌ها مانند تلگرام و یا همانند ایمیل‌مارکتینگ نمی‌توان محتوای چندرسانه‌ای را در پیامک ضمیمه نمود، ولی ارسال لینک ویدئو از توضیحات محصولات و خدمات شما نیز اثربخشی بسیار بالایی دارد

بر اساس تجربیاتی که ما در ارسال پیامک تبلیغاتی داشته‌ایم، بیش از نیمی از استفاده‌کنندگان از تلفن همراه بلک‌لیست را برای خط خود فعال کرده‌‌اند تا دیگر پیامک تبلیغاتی دریافت نکنند. لذا از آنجایی که برای این سرویس اطلاع‌رسانی مناسبی انجام شده است، لذا دیگرانی که همچنان سرویس پیامک‌های تبلیغاتی برای آنها فعال است، اکثرا دریافت پیامک‌های تبلیغاتی برایشان جذابیت دارد.

فرض کنید که شما وارد کننده و یا تولید کننده تجهیزات شبکه سیسکو هستید و به کاربرانی از تلگرام که در گروه‌های تجهیزات شبکه عضو هستند می‌خواهید با ارسال پیامک  آنها را با خدمات خود آشنا ‌کنید. البته به شرط آنکه ارسال‌های آتی پیامک با موافقت مخاطب شما انجام شود، چنین پیامک تبلیغاتی علاوه بر اینکه مزاحمت‌آمیز نیست، سبب رونق کسب‌وکار و باز شدن گره‌های تولید برای هر دو طرف می‌گردد.

 

 

اثر بخشی بر کسب و کار ها

اثر بازاریابی پیامکی بر کسب و کارهابازاریابی پیامکی بواسطه آنکه می‌توان در آن پیامک‌ها را هدفمند برای مشتریان قبلی و جدید ارسال کرد و تبلیغ ارسال شده از طریق پیامک به صورت مستقیم بر گوشی موبایل مخاطب قابل مشاهده هست، لذا پس از چند دقیقه از شروع ارسال پیامک‌های تبلیغاتی، می‌توانید تاثیرات آن را مشاهده کنید.
لذا هرچند با گسترش شبکه‌های اجتماعی بیشترین توصیه به کسب‌وکارها، انجام تبلیغات مثلا در اینستاگرام می‌باشد، ولی با استخراج تلفن‌های مشتریان قدیمی و مخصوصا مشتریان جدید، می‌توان توجه حجم بسیاری از مخاطبان را به کسب‌وکارمان جلب کنیم

پیامک انبوه یا هدفمند

احتمالا برایتان زیاد پیش آمده است که برایتان پیامک آمده است که مثلا ملکی آگهی شده است و احتمالا به این نتیجه رسیده‌اید چون شماره تلفن من با 09121 شروع شده است، آن آژانس املاک برای تمام افرادی که شماره موبایلشون با این پیش‌شماره شروع می‌شود، پیامک ارسال کرده است.

به این سبک از بازاریابی که برای شماره‌ تلفن‌های بسیاری پیامک ارسال می‌شود و معمولا متن پیامکی کوتاهی هم دارند، پیامک انبوه گفته می‌شود. اما ممکن است شما قبلا به فروشگاهی برای خرید لباس مراجعه کرده باشید و الان پیامکی مبنی بر تخفیف به مناسب عید، برایتان ارسال شده است.

شاید برای شما هم روزانه پیامک‌هایی مانند فروش ملک و یا شامپوی تقویت‌کننده موی سر دریافت می‌کنید. این نوع تبلیغات‌های پیامکی معمولا به صورت انبوه ارسال می‌شود و جامعه خاصی را شامل نمی‌شود. لذا بتوان نام تبلیغات انبوه پیامکی را برای این پیامک‌ها مناسب دانست. ما در بازاریابی هدفمند پیامکی، پیامک تنها به افرادی ارسال می‌شود که با بررسی‌ها مختلف مشخص شده است که آنها نیازمند سرویس و خدمات ما هستند. شما با استفاده از بازاریابی پیامکی هدفمند در هزینه ارسال پیامک خود صرفه جویی کرده و وقت و انرژی خود را روی بخش کوچکی از افراد که کسب و کار شما علاقه دارند، بگذارید.

بهترین زمان ارسال پیامک

بهترین زمان ارسال پیام های تبلیغاتی
عزیزی می‌گفت، جمعه‌ها زمان استراحت و اختصاصی مردم هست و باید برای حفظ آرامش، در این روز از ارسال پیامک اجتناب کنیم. شنبه‌ها، بهترین زمان برای ارسال پیامک تبلیغاتی هست و هرچند روزهای دیگر هم غیر از روزهای تعطیل برای ارسال پیامک مناسب هستند، ولی تجربیات شخصی من نشان می‌دهد که مخاطبین در شنبه برای استفاده از خدمات و سرویس‌های جدید آمادگی بیشتری دارند. به هر حال این به کسب‌وکار شما بستگی دارد که چه ساعت و زمانی رو برای انتخاب پیامک انتخاب کنید.
مثلا چنانچه شما مشاور انتخاب رشته کنکور هستید، مسلما فردای کنکور، بهترین زمان برای شما و مخاطبینتون، برای ارسال پیامک هست. بهتر است با توجه به نوع مشتریانتان چند ساعت مختلف از شبانه روز که احتمالا بازخورد بیشتری دریافت میکنید به ارسال پیامک تبلیغاتی اختصاص دهید و عملکرد هر کدام از این تایم ها را برسی و  نتیجه گیری کنید.(برای کاهش درصد خطا و عدم تداخل کمپین های پیامکی بین هر دوره حداقل یک هفته فاصله بزارید و به مناسبت های خاص هم توجه داشته باشید)

همچنین برای استفاده از بانک شماره موبایل کلیک کنید.

چه زمانی از بازاریابی پیامکی استفاده میکنیم؟

بازاریابی پیامکی را هر زمان می‌توان استفاده کرد. ولی ایام تعطیل و ساعات آخر شب و قبل از 8 صبح زمان‌هایی هستند که برای بازاریابی پیامکی مناسب هستند. البته تعطیلی‌ها هم می‌توانند متفاوت باشد. گاهی، تعطیلی بواسطه کرونا و یا آلودگی هوا می‌باشد. مسلما در این تعطیلی‌ها، استفاده از بازاریابی پیامکی، می‌تواند اثربخشی بالایی داشته باشد.

برخی از کسب‌وکارها، همواره از بازاریابی پیامکی استفاده می‌کنند و اثربخشی بازاریابی پیامکی برای آنها اثبات شده است. اما کسب‌وکارهای بسیاری هم هستند که هرگاه با افت فروش مواجه می‌شوند، به بازاریابی پیامکی روی می‌آورند. از آنجایی که بازاریابی پیامکی، بسیار زود بازده و در عین حال با ماندگار نسبتا کم است، بهتر است در روزهایی غیر از پنجشنبه و جمعه از آن اسفاده شود. همچنین توصیه می‌شود تا از ساعت 9 صبح تا 8 عصر برای ارسال پیامک استفاده شود.

البته چناچه متن پیامک شما جذاب باشد و همچنین جامعه هدف را به خوبی انتخاب کرده باشید و همچنین در جمله اول پیامک، مخاطب را به صورت اختصاصی نام برده باشید، این امر سبب اثربخشی بیشتر پیامک و همچنین ماندگاری بالای آن می‌شود

مطالعه بیشتر: چه زمانی از بازاریابی پیامکی استفاده میکنیم

نکات مهم در بازاریابی پیامکی

بازاریابی پیامکی هرچند در نگاه اول، ساده است ولی پرداختن به جزئیات آن می‌تواند اثربخشی بازاریابی پیامکی را افزایش دهد. البته برای هر کسب‌وکار و با توجه به نوع مشتریان، می‌توان نکات خاصی را رعایت کرد.مثلا چنانچه مخاطبان شما تحصیلات خاصی داشته باشند، نوع متن پیامک و ترکیب استفاده از کلمات فارسی و انگلیسی می‌تواند جذابیت پیامک را افزایش دهد. لذا مطالبی که در این مقاله آورده شده است، از نگاه عمومی به بازاریابی پیامکی می‌پردازد و توجه مشخصی به کسب‌وکا و جامعه هدف مشخصی ندارد

نکات مهم در بازاریابی پیامکی

مهمترین نکته‌ای که در بازایابی پیامکی باید به آن توجه شود، شناسایی مخاطب هدف است. از آنجایی که بیشتر افراد جامعه از تلفن همراه استفاده می‌کنند، لذا ارسال انبوه پیامک به درصد بالای مخاطبین هزینه بسیار بالایی در پی خواهد داشت و نمی‌تواند اثربخشی لازم را داشته باشد. بنابراین:

متن پیامک ساده و کوتاه باشد

سادگی و کوتاهی متن پیامک، در مقابل با انتقال مفهوم در بازاریابی می‌توانند نقطه مقابل هم باشند. البته کوتاهی متن در بازاریابی پیامکی امری اجباری است و در مقابل در ایمیل مارکتینگ می‌توان به صورت مفصل، کالا و یا خدمات مورد نظر را توضیح داد. لذا برای تنظیم متن در بازاریابی پیامکی باید توجه ویژه داشت و پس از ارسال پیامک به صورت مکرر آن را بسته به بازخوردهای دریافت شده اصلاح کرد.

جامعه هدفتو بشناس

شناسایی جامعه هدف مخاطبین در بازاریابی پیامکی مهمترین نکته‌ای است که در بازاریابی پیامکی بایست به آن توجه داشت و هرچه این جامعه هدف بخش کوچکتری از جامعه را شامل شود، اثربخشی بازاریای پیامکی بیشتر افزایش می‌یابد

همیشه بروز و جذاب باش

چنانچه برنامه‌ریزی کرده‌ایم که مثلا هر سه هفته یکبار پیامک ارسال کنیم، متن‌ پیامک‌های ارسالی به گونه‌ای تنظیم شود که مخاطب از دریافت متن‌های تکراری آزرده نشود. در متن پیامک چنانچه نکته طنزی وجود داشته باشد، می‌تواند تاثیر مثبتی از برند شما در ذهن مخاطب ایجاد کند. مثلا متن پیامک زیر را در نظر بگیرید:

محمد ابراهیمی عزیز
می‌خواهی علاوه‌تر شوی؟
پوشاک آنو، تیمسار فلاحی روبروی پارک آزادگان

استفاده از مناسبت های مذهبی و ملی

بازاریابی اجازه‌ای

در پیامک امکانی را پیش‌بینی کنیم که چنانچه مخاطب نخواهد دیگر از ما پیامک دریافت کند و یا بخواهد در دوره‌های زمانی کوتاه‌تر از طرح‌های خدماتی ما مطلع شود، با گزینه‌ای ما را مطلع سازد. عمده مشکل بازاریابی پیامکی می‌تواند ارسال پیامک‌های مداوم به افرادی باشد که علاقه‌ای به دریافت پیامک از ما نداشته باشند. مثلا متن پیامکی زیر را ملاحظه فرمایید:

محمد عزیز
پوشاک آنو، تیمسار فلاحی، جنب پارک آزادگان
نه ممنونم: ارسال 1 به 5000124
قیمت؟ ارسال 2

همچنین اگه لیست مشتریان را خودتان تهیه می‌کنید میتوانید در هنگام دریافت مشخصات تمایل مشتری را برای ارسال پیام بپرسید.برای مطالعه کامل مقاله بازاریابی اجازه‌ای با پیامک چیست ؟ کلیک کنید.

ارسال پیامک به بلک‌لیست

چند سالی است که بواسطه ایجاد مزاحمت در ارسال پیامک به مردم، اپراتورهای تلفن همراه، امکان فعال‌سازی بلک‌لیست را در خدمات شما قرار داده‌اند. مثلا چنانچه شما از همراه اول استفاده می‌کنید با شماره‌گیری #800* می‌توانید اعلام کنید که دیگر پیامک تبلیغاتی دریافت نکنید. لذا به صورت عادی زمانی که از پنل‌های ارسال پیامک انبوه استفاده می‌کنید، پیامک تبلیغاتی شما به دست افرادی که بلک‌لیست مخابرات هستند نمی‌رسد.
برای اینکه پیامک شما به دست همه مخاطبین، چه آنهایی که بلک‌لیست هستند و چه آنهایی که در بلک‌لیست نیستند برسد، پنل‌های پیتمکی امکانی برای ارسال با سیم‌کارت پیش‌بینی کرده‌اند. در این روش، ابتدا پیامک شما به صورت عادی برای تمام شماره‌هایی که در قالب فایل اکسل ارائه کرده‌اید، ارسال می‌شود. سپس در پنل می‌توانید گزارشی را مشاهده کنید که کدام یک از مخاطبین شما در لیست بلک‌لیست بوده‌اند و پیامک برای آنها ارسال نشده است.

سپس امکان دیگری وجود دارد که مشخص می‌کنید برای آنهایی که بلک‌لیست هستند با سیمکارت پیامک ارسال شود. ارسال پیامک با سیمکارت، امکانی است که، در تمامی پنل‌های پیامکی وجود دارد.لذا برای اثر بخشی پیامک‌های ارسالیتون، ارسال به بلک‌لیست را فراموش نکنید

آدرس سایت یا صفحه اینستاگرام در انتهای پیامک

پیشنهاد می‌کنیم حتما در انتهای پیامک لینک سایت یا صفحه اینستاگرام خودتون رو قرار دهید. چنانچه در سایت امکانی برای پرسش‌وپاسخ آنلاین دارید، حتما از لینک سایت استفاده کنید. البته صفحات اینستاگرام نیز جذابیت خاص خودشون رو دارند. اینکه پیشنهاد نکرده‌ایم لینک تلگرام را قرار دهید، به دلیل فیلتر بودن آن است و اینکه از آنجایی که همه مخاطبین شما از وی پی ان در تلفن همراهشون استفاده نمی‌کنند، لذا نمی‌توانند وارد کانال تلگرامی شما شوند.

افزودن شماره تماس

اگر تمایل دارید برای توضیحات بیشتر، مخاطبین با شما تماس بگیرند، تلفن تماس خودتون رو در انتهای پیامک قرار دهید تا مشتریانتون بتوانند به سادگی با شما ارتباط برقرار کنند و سوالات احتمالیشون را با شما در میان بزارن.

از ارسال شدن پیامک، اطمینان پیدا کنید

مخصوصا چنانچه از سیمکارت در پنل برای ارسال پیامک استفاده می‌کنید، تعداد از شماره‌هایی که می‌شناسید هم در لیست مخاطبین قرار دهد تا مطمئن شوید، پیامک‌ها به دست دیگر مخاطبین نیز رسیده است.

 

ویژگی یک پیام جذاب

ویژگی های یک متن پیامکی جذاب

نوشتن متن پیامکی جذاب بسیار به این بستگی دارد که مخاطبین شما در متن پیامکی چه افرادی هستند و آیا آنها با کسب‌وکار شما آشنا هستند. همچنین نوشتن متن پیامکی جذاب به نوع تخصص مخاطبین شما نیز بستگی دارد. عواملی که در جذاب شدن پیامک مواثرهستند :

 • مشخص بودن هدف
 • اجتناب از محتوای مبهم
 • کوتاه و مختصر باشد
 • خط اول، مهمترین قسمت متن
 • ارائه پیشنهادات جذاب به مشتری
 • شخصی سازی کنید

برای مطالعه بیشتر در این زمینه و تهیه یک متن پیامکی  جذاب به مقاله “ویژگی های یک متن پیامکی جذاب ” مراجعه کنید.

تبلیغ نویسی

در ایده‌کاو تمام تمرکز ما بر این است تا پیامک تبلیغاتی شما به دست جامعه هدفی که نیاز به کالا و خدمات شما دارند برسد. لذا متن پیامک و یا تبلیغ نویسی بسته به کسب‌وکار شما و افرادی که پیامک شما برای آنها ارسال می‌شود، بسیار اهمیت دارد. چنانچه در ایده‌کاو، کار ارسال پیامک را نیز به ما واگذار کنید، علاوه بر اینکه ارسال پیامک را مدیریت می‌کنیم و گزارش ریز ارسال آن را در اختیارتان قرار می‌دهیم، کارشناسان ما در کنار شما هستند تا متنی را در پیامکتان قرار دهید که هم از نظر طول و هم از نظر محتوی بهینه باشد.

همانگونه که می‌دانید، تعداد حرف‌های پیامک در هزینه ارسال آن بسیار تاثیر دارد و هزینه ارسال پیامکی که 71 حرف دارد، دو برای ارسال پیامکی با 70 حرف هست. لذا تمام تلاشمان را می‌کنیم تا با بهره‌گیری از تجربیات گذشته‌مان، بهترین ترکیب کلمات را برای شما انتخاب کنیم.

در ارسال پیامک تبلیغاتی بسیار خوب هست تا گزینه‌ای در پیامک وجود داشته باشد تا چنانچه مشتری نخواسته باشد مجدد پیامک دریافت کند، با انتخاب کردن آن گزینه، دیگر پیامک دریافت نکند. معمولا چنین ذهنیتی در میان مردم وجود دارد که چنانچه کلمه off برای ارسال کننده پیامک تبلیغاتی ارسال شود، از لیست ارسال پیامک حذف می‌شود. البته چناچه چنین استانداردی میان مردم و شرکت‌های تبلیغاتی وجود می‌داشت، بسیاری از مزاحمت‌هایی که در پیامک‌های تبلیغاتی وجود داشت مرتفع می‌شد.

هرچند زمان‌هایی هست که اپراتورها و شرکت مخابرات در ایران، دیگر صاحبان کسب‌وکار را از ارسال پیامک تبلیغاتی برحذر می‌دارند ولی در بسیاری از مواقع مشاهده می‌شود که اپراتور تلفن و شرکت‌ها وابسته به آن برای معرفی و تبلیغ خدمات خود، از پیامک تبلیغاتی استفاده می‌کنند!

از اوایل سال 1398  در ایران، اپراتورهای موبایل مانند همراه اول، ایرانسل و رایتل، قاعده‌ای را به اجرا گذاشتند که ارسال پیامک انبود با سیم‌کارت شخصی سبب مسدود شدن آن سیمکارت می‌شد. لذا ارسال پیامک از طریق پنل‌های پیامکی طرفداران بیشتری پیدا کرد.

نمونه متن پیامک تبلیغاتی

نمونه های آماده متن پیامک تبلیغاتی

25 نمونه پیامک آماده برا بیزینس ها و کارهای مختلفی مانند : آژانس های بیمه، شرکت های خدماتی، بنگاه املاک و مستقلات، رویداد های مهم و یاداوری، اطلاع رسانی و هشدار ها، نظرسنجی،رستوران ها،هتل ها، آژانس های مسافرتی و….. تهیه کرده ایم که میتوانید برای مطالعه کامل مطلب کلیک کنید.

ماشینت گناه داره
این هفته بیا کارواش 20% تخفیف داره
کارواش مجید، روبروی پارک آزادگان
دانشجوی عزیز
لایو اخذ پذیرش از آلمان، امشب ساعت 10
Instagram.com\pazriresh

نکات مهم در استفاده از پنل‌های پیامکی

نکات مهم در استفاده از پنل‌های پیامکیپنل‌های پیامکی از زمان پیدایش تاکنون رشد زیادی داشته‌اند و سایت‌های مختلفی خدمات پنل پیامکی ارائه می‌دهند. پنل‌های پیامکی که در ایران وجود دارد، اکثریت از  ippanel.com  سرویس خود را ارائه می‌دهند و عملا فروشندگان این پنل پیامکی هستند.

در استفاده از پنل‌های پیامکی باید به این نکته توجه داشته باشید که پیامک شما به افرادی که بلک‌لیست مخابرات هستند، ارسال نمی‌شود. لذا همه پنل‌های امکانی را فراهم آورده‌اند که پیامک شما با سیمکارت به مخاطبین بلک‌لیست ارسال شود. ارسال به غیر بلک‌لیست به سرعت انجام می‌شود و در خود پنل‌های ارسال پیامک، امکانی برای مشاهده گزارش ارسال وجود دارد.

ولی ارسال از طریق سیم‌کارت که هزینه آن حدودا 4 برابر هزینه ارسال با پیش‌شماره‌های 1000، 2000 و 5000 است، زمان مشخصی برای ارسال پیامک پیش‌بینی نشده است و غیر از آن هیچ اطمینانی هم وجود ندارد که آیا پیامک به دست مخاطب می‌رسد یا خیر.

وقتی با کارشناسان پنل تماس می‌گیرید، گفته می‌شود که برای اطمینان تلفن خودتون هم در میان تلفن‌ها قرار دهید تا مطمئن شوید که پیامک ارسال شده است یا خیر

در پنل‌های پیامکی علاوه بر اینکه می‌توانید به یک شماره یا چند شماره که به صورت دستی وارد می‌کنید پیامک ارسال کنید، این امکان نیز وجود دارد تا شماره‌ها را به صورت فایل اکسل به پنل ارائه دهید تا بر همان اساس، پیامک به مخاطبین شما ارسال شود.

در پنل‌های پیامکی همچین امکانی وجو دارد که در فایل اکسل در کنار هر شماره در ستون دیگر، متن های پیامک ارسالی مخصوص آن شماره را نیز وارد کنید. این روش که در پنل‌های پیامکی به ارسال نظیر به نظیر معروف هست، می‌توانید برای هر مشتری، پیامک اختصاصی‌اش را وارد کنید.

پنل‌های پیامکی پس از ثبت نام در آنها، شماره اختصاصی رایگانی را نیز در اختیار شما قرار می‌دهند. با این شماره‌های اختصاصی می‌توانید پیامک خدماتی به مخاطبین ارسال کنید. پیامک‌های خدماتی به پیامک‌های گفته می‌شود که تبلیغاتی نیستند و برای خدمات ارسال می‌شوند. مثلا پیامک‌هایی که از طرف بانک برای مانده حساب و پیامک‌هایی که از سایت‌ها برای کلمه عبور ارسال می‌شوند، همگی از جنس پیامک‌های خدماتی هستند.

پیامک‌های خدماتی همچنین با شماره‌های عمومی (غیر اختصاصی) نیز ارسال می‌شوند. نکته‌ای که در ارسال پیامک با شماره‌های خدماتی عمومی هست، این هست که آن شماره به شما اختصاص داده نشده است. لذا چنانچه مخاطبین شما کدی با آن شماره در پاسخ به پیامک شما ارسال کنند (ریپلای کنند)، به دست شما نمی‌رسد و عملا آن اطلاعات گم می‌شود.

بازاریابی پیامکی یا بازاریابی در تلگرام؟ کدام بهتر است

بازاریابی پیامکی و بازاریابی در تلگرام را منظرهای مختلف می‌توان با هم مقایسه کرد. البته نمی‌توان نظر قطعی درباره بهتر بدن هر کدام ارائه کرد، ولی بسته به کسب‌وکار شما و هدف شما از تبلیغات می‌توانید با توضیحات زیر روش مناسب میان بازاریابی پیامکی و بازاریابی در تلگرام را انتخاب کنید.

 • در بازاریابی پیامکی، چنانچه تلفن موبایل جامعه هدف و یا مشتریان قبلی و یا بالقوه را داشته باشیم، می‌توانیم با ارسال پیامک با متن مناسب، با سرعت تبلیغات خود را به دست آنها برسانیم. لذا سرعت در رسیدن متن تبلیغات به دست مشتری، مزیت عمده بازاریابی پیامکی نسبت به بازاریابی در تلگرام است.
 • در بازاریابی پیامکی، برای اینکه هر بار تبلیغات ارسال شود، باید مجدد پیامک ارسال شود. ولی چنانچه شما با روش‌های تبلیغاتی به صورت ممبر واقعی و هدفمند، ممبر به کانل و یا گروهتان اضافه کنید، با ارسال هر پست در کانال و یا گروه، خودبه‌خود اعضای کانال و گروه پیام تبلیغاتی شما رو می‌بینند.
 • در تلگرام برای حوزه‌های تخصصی مختلف گروه‌های تخصصی وجود دارد. مثلا چنانچه شما پخش کننده ورق‌های ام‌دی‌اف هستید، گروه‌ها تخصصی بسیاری در زمینه کابینت و دکوراسیون وجود دارد. هرچند در حال حاضر می‌توان در سامانه ایده‌کاو به تلفن حدود 30% از این اعضا برای بازاریابی تلفنی و پیامکی دسترسی داشت، ولی با سرویس افزودن ممبر در ایده‌کاو، می‌توان درصد بالایی از اعضای آن گروه‌ها را به گروه خود اضافه کنید. لذا بازاریابی هدفمند در تلگرام با دقت بالاتری می‌تواند انجام شود.
 • در بازاریابی پیامکی می‌توان با هزینه اندک پیام را به صورت مستقیم به دست مخاطب رساند، ولی در تلگرام ارسال پیام به صورت مستقیم محدودیت‌های زیادی دارد و عملا به صورت انبوه امکان‌پذیر نمی‌باشد.
 • در بازاریابی پیامکی، زمانی که مخاطب با ارسال کدی، درخواستی از شما مطرح می‌کند، می‌توانید با تماس تلفنی با او ارتباط برقرار کنید و این امر سبب برقراری ارتباط موثر و اثربخش با مشتری می‌شود.
 • چنانچه شما با روش‌های مختلف تلفن‌های زیادی از مشتریان داشته باشید، مسلما بهترین روش، بازاریابی پیامکی خواهد بود. البته با داشته تلفن مشتریان می‌توانید باشگاه مشتریان خود را در تلگرام به صورت گروه تلگرامی خصوصی ایجاد کنید و مشتریانتان را بواسطه تلفن‌هایشان در گروه خود اضافه کیند. البته این روش نیازمند داشتن زیرساخت مناسب در تلگرام می‌باشد که در سرویس افزایش ممبر هدفمند که در ایده‌کاو ارائه می‌شود، این خدمت نیز ارائه می‌شود.

 

پیام صوتی

در ارسال پیام صوتی دو سبک به صورت عمده وجود دارد. در روش مرسومی که بیشتر در ایران استفاده می‌شود، پس از تایید تماس توسط مخاطب، پیامی تبلیغاتی پخش می‌شود و سپس بدون اینکه بازخوردی از مخاطب دریافت شود، تماس قطع می‌شود. در ارسال پیام صوتی به صورت پویا، پس از اینکه پیام تبلیغاتی کوتاهی پخش می‌شود، گزینه‌های مختلفی به مخاطب پیشنهاد داده می‌شود که یکی از آن گزینه‌ها، ارتباط با اپراتور انسانی در همان لحظه می‌باشد.

 

این مطلب چقدر مفید بود؟

میانگین امتیاز 4.5 / 5. تعداد: 2

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید