روش‌های بازاریابی در تلگرام

روش‌های بازاریابی در تلگرام

روش‌های بازاریابی در تلگرام بسیار گسترده است که  در ادامه در این مقاله روش‌های مرسومی که در بازاریابی تلگرام انجام می‌شود، آورده شده است:

ایجاد کانال تلگرامی

کانال تلگرامی، ابزاری در تلگرام هست که به صورت یکطرفه پیام شما را به اعضای کانالتان می‌رسد. البته در کانال تلگرامی، برای اینکه شما یکطرفه پیام ارسال نکنید، در توضیحات کانال، آی‌دی مدیر یا مدیران کانال قرار می‌گیرد تا اعضا بتوانند ارتباط برقرار کنند. همچنین مدتی است که تلگرام امکانی با عنوان گروه بحث (discuss) را به کانال اضافه کردن. با فعال‌سازی این گزینه، گروهی تلگرام در کنار کانال نشان داده می‌شود که اعضا با ورود به آن می‌توانند با هم بحث و گفتگو داشته باشند.

ایجاد گروه تلگرامی

در گروه تلگرامی بر خلاف کانال، بستری برای بحث و گفتگو فراهم شده است. البته برای اینکه نظم در گروه حفظ شود، تلگرام امکاناتی مانند اینکه هر عضو گروه در چه فاصله زمانی (مثلا هر یک‌ساعت یکبار) بتواند پست در گروه قرار دهد، را قرار داده است. همچنین رباتهای مختلفی برای مدیریت و نظارت بر عملکرد گروه ایجاد شده است که با اضافه کردن ربات به گروه، می‌تواند بسیاری از امور مدیریتی گروه تلگرامی و بازاریابی در تلگرام  را انجام دهد.

زمانی که خواسته باشیم بحث‌ها و پرسش‌وپاسخ‌های تخصصی داشته باشد، گروه تلگرامی گزینه بسیار مناسبی هست. مثلا شما متخصص در مشاوره کنکور هستید و افراد در گروه سوالات خود را می‌پرسند و شما علاوه بر پاسخ به آن پرسش، این امکان را فراهم می‌سازید که افراد دیگر نیز در بحث مشارکت داشته باشند.

همچنین زمانی که بخواهیم یک مارکت پِلِیس (market place) ایجاد کنیم که اعضای گروه در زمینه‌ای تخصصی، محصولات و خدمات خود را معرفی کنند، گروه تلگرامی ابزار بسیار مناسبی است.

بازاریابی در تلگرام از طریق ربات تلگرامی

یکی دیگر از روش های بازاریابی در تلگرام استفاده از ربات تلگرام است. ربات تلگرام، یکی از قابلیت‌های منحصر به فرد آن است. شما می‌توانید ربات‌های مفید و کاربردی در تلگرام ایجاد کنید و از دیگران بخواهید که از ربات شما استفاده کنند. ربات‌های تلگرامی قابلیت‌های سرگرمی مانند فال حافظ و یا نظرسنجی و رای‌گیری، دانلود فیلم از یوتیوب، مشارکت در بازی، فروش کالا، خلافی خودرو و بسیاری از کاربردهای دیگر داشته باشند.
شما برای کسب‌وکار خود می‌توانید رباتی اختصاصی ایجاد کنید. مثلا چنانچه موسسه باربری دارید، رانندگان با مشخص کردن مبدا و مقصد، بتوانند بارهای مختلفی که وجود دارد را ببینند و پذیرش بار را انجام دهند. برای آشنایی بیشتر درباره کاربرد ربات تلگرام در فروش به مقاله اختصاصی ان مراجعه کنید.

در خواست مشاوره و بازاریابی

فواید ربات تلگرام

در تلگرام چنانچه گروهی داشته باشید که تعداد اعضای آن زیاد باشد، برای مدیریت آن، اولین گزینه‌‌ای که به شما پیشنهاد می‌شود، استفاده از ربات می‌باشد. ولی آیا ربات در تلگرام تنها در گروه‌ها قابل استفاده است. در ادامه مزایا، کاربردها و فواید استفاده از ربات در تلگرام را معرفی می‌کنیم

1) عدم نیاز به نصب

برای استفاده از ربات نیاز به نصب نیست. تنها کافی است در تلگرام روی نام ربات کلیک کنید و گزینه فعال‌سازی آن را بزنید. لذا از این جهت که ربات نیاز به نصب و گزینه‌های مربوط به نصب را ندارد، استفاده از آن برای کاربران بسیار ساده می‌باشد.برای خیلی از کاربران

2) مستقل از سیستم عامل و پلتفرم

هر کسب‌وکاری که بخواهد برنامه‌ای کاربردی یا همان اپلیکیشن برای مشتریانش بنویسد، در حال حاضر می‌باست علاوه بر سایت آن را در محیط اندروید و ios پیاده‌سازی کند. چراکه برنامه‌ای که مثلا برای اندروید نوشته شده است از آنجایی که از قابلیت‌های سیستم عامل اندروید استفاده می‌کند، قابل استفاده در سیستم عامل ios نمی‌باشد. مثلا فرض کنید شهرداری برای مدیریت پسماندهای بخواهد برنامه‌ای برای موبایل بنویسد، می‌بایست حتما آن را هم برای اندروید و هم برای ios بنویسد. ولی با ایجاد ربات پسماند، هم کاربرانی که از اندروید استفاده می‌کنند و هم کاربرانی که از ios استفاده می‌کنند، به سادگی از همان ربات استفاده می‌کنند. لذا هزینه‌های توسعه نرم‌افزار و همچنین هزینه‌های نگهداری از آن به شدت کاهش می‌یابد.

 

فرصت استثنایی: خرید ممبر واقعی و ارزان

3) مدیریت گروه و کانال

چنانچه تعداد اعضای گروه زیاد شود، مدیر گروه برای مدیرت پست‌های ارسال شده در گروه و همچنین برای مدیریت رفتارهای کاربران در گروه، نیازمند دستیاری تمام‌وقت می‌باشد. در گروه ربات تلگرام ‌ می‌تواند نوع پست‌هایی که کاربران ارسال می‌کنند را مدیریت کند و چنانچه کاربری رفتارهایی غیر نرمال دارد را شناسایی کند و دسترسی‌هایش را در گروه محدود کند. لازم به ذکر است که برای افزودن ربات به گروه نیاز نیست تا ربات در گروه حتما مدیر باشد. در صورتیکه که کارهایی که ربات می‌خواهد انجام دهد، نیازمند دسترسی‌های ادمین می‌باشد، برای آنکه ربات بتواند وظایفش را انجام دهد، توسط مدیر گروه به مجموعه ادمین‌ها اضافه می‌شود. البته سطح دسترسی‌ هر ادمین در گروه می‌تواند متفاوت باشد که توسط مالک گروه مدیریت می‌شود.

فرض کنید شما فروشگاه لباس دارید و اعضای کانال می‌خواهند در فروشگاه شما جستجو کنند و یا پیام‌هایی را برای مدیران کانل ارسال کنند. ربات تلگرام به صورت دستیاری عالی می‌تواند بسیاری از خدمات را در کانال تلگرامی انجام دهد.

4) ایجاد برنامه‌های کاربردی به کمک ربات

تقریبا هر برنامه‌ای که کسب‌وکارها برای ارائه خدمات به مشتریان نیاز دارند، توسط ربات تلگرام قابل پیاده‌سازی است. البته مزیت ربات آن است که پس از نصب مجدد سیستم عامل و یا تغییر گوشی کاربران، نیاز به نصب ندارد و تنها با نصب تلگرام، تمامی ربات‌ها، خود به خود فعال می‌شوند. البته ربات واسط کاربری و فرم‌های ورود اطلاعات نمایش خاص خود را دارد که مخصوص استفاه در محیط تلگرام هست. لذا از این نظر نسبت به دیگر اپلیکیشن‌هایی که در محیط اندروید و iso نوشته می‌شود، ضعف عمده‌ای دارد

5) ساخت استیکر منحصر به برند

استفاده از استیکر در پاسخ به مشتریان می‌تواند تاثیرات مثبتی داشته باشد. فرض کنید که مثلا برای تشکر از مشتری، استیکری مخصوص به برند خودتان طراحی کرده‌اید و به مناسبت‌های مختلف تغییراتی در استیکر ایجاد می‌کنید. با این کار علاوه بر اینکه احساسات عمیق‌تری در مکالمه به مشتری انتقال می‌دهید، سبب می‌شوید تصویر برند شما برای مدت طولانی‌تری در ذهن مخاطب بماند و بازاریابی در تلگرام با تاثیر بیشتری انجام می‌گیرید.

ارسال پیام مستقیم به کاربران تلگرام

می‌توان با داشتن لیستی از آی‌دی تلگرامی مشتریانمون و یا لیستی از تلفن مشتریانمون، برای آنها در تلگرام پیام ارسال کنیم. ولی از آنجایی که در تلگرام این امکان وجود دارد تا پیام و فرستنده پیام ریپورت شوند (یعنی دریافت کننده پیام با زدن گزینه‌ای به تلگرام اعلام کند)، باید در تعداد پیام روزانه‌‌ای که در تلگرام ارسال می‌کنیم و همچنین در متن پیام، دقت لازم را داشته باشیم. انشالله در مقاله‌ای بیشتر در این مورد صحبت می‌کنیم

افزودن لایک و دیسلایک به پست‌های کانال و گروه تلگرامی

تلگرام همانند اینستاگرام شبکه اجتماعی نیست و عملا پیام‌رسانی هست که به دلیل قابلیت‌های جذابی که دارد، در میان کاربران ایرانی و بسیاری از کاربران دیگر، کارکرد شبکه اجتماعی نیز پیدا کرده است. لذا مفاهیمی مانند کامنت، لایک و دیسلایک به صورت ذاتی در آن وجود ندارد.

اخیرا تلگرام، امکانی به کانال‌های تلگرامی اضافه کرده است که کاربران می‌توانند برای هر پست کامنت بگذارند و کامنت‌های دیگران را نیز مشاهده کنند. البته این ویژگی به لطف استفاده از گروه و ارتباط آن با کانال فراهم شده است.

قبل از اینکه تلگرام این قابلیت را اضافه کند، ربات‌هایی ایجاد شده بود که کامنت را برای پست‌ها فراهم می‌کرد. برای لایک و دیسلایک نیز در حال حاضر ربات‌هایی مانند LikeBot هستند که این قابلیت را پشتیبانی می‌کنند.

تلگرام مارکتینگ یا ایمیل مارکتینگ؟

در مقایسه بین تلگرام مارکتینگ و ایمیل مارکتینگ باید ابتدا مشخص شود که جامعه هدف چه کسانی هستند. مثلا چنانچه بخواهیم تبلیغی برای استادان دانشگاه‌ها ارسال کنیم و لیستی از ایمیل‌های استادان دانشگاه را داشته باشیم، مسلما ایمیل مارکتینگ بسیار اثربخش خواهد بود.

اما چنانچه بخواهید بازاریابی را مثلا برای صنف کابینت و دکوراسیون انجام دهید، مسلما ایمیل مارکتینگ پاسخگو نخواهد بود. افرادی که مدت‌ها برای کسب‌وکار خود سایت داشته‌اند و در آن برای ارسال خبرنامه و یا خدمات دیگر، ایمیل از مشتریان دریافت کرده‌اند، در بلندمدت توانسته‌اند بانک مناسبی از ایمیل‌های مشتریانشان را داشته باشند. لذا ایمیل مارکتینگ برای آنها خوب خواهید.

منبع: appsgeyser.com

 

این مطلب چقدر مفید بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد: 0

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید