کلیسا در برابر علم

وبلاگ بازاریابی و اخبار
بدون دیدگاه

کلیسا در برابر علم

وقتی نیکولاس کوپرنیک (۱۵۴۳-۱۴۷۳) در کتاب خود ( تحولات اجسام سماوی) ثابت کرد که خورشید مرکز منظومه شمسی است و زمین به دور خورشید می گردد جان کالوین رهبر مذهبی پروتستان ها گفت: زمین ثابت است و هرگز حرکت نخواهد کرد و پرسید چه کسی جرأت خواهد کرد اقتدار کوپرنیک را برتر از اقتدار روح القدس بداند؟!
خوشبختانه کتاب کوپرنیک پس از مرگ او منتشر شد بنابراین متدینین نتوانستند به او آسیبی بزنند اما همین جان کالوین رهبر پروتستان ها دستور داد آناتومیست مشهور مایکل سروتوس (۱۵۵۳-۱۵۱۱) را به عنوان مجازات در آتش بسوزانند زیرا او سرزمین مقدس (فلسطین) را بیابانی لم یزرع توصیف کرده بود (که واقعا هم چنین بود) و بنابراین توصیف کتاب مقدس را از آن به عنوان سرزمین شیر و عسل نقض کرده بود!
وقتی گالیله در سال ۱۶۰۹ تلسکوپ پیشرفته ای ساخت که نسبت به تلسکوپ های قبل دقیق تر بود چهار قمر سیاره مشتری را کشف کرد. معنای این کشف این بود که بر خلاف ادعای کلیسا در منظومه شمسی بیش از هفت جرم سماوی وجود دارد.
اغلب متدینین قبول نکردند از داخل تلسکوپ #گالیله نگاه کنند زیرا معتقد بودند انجام این عمل کفر آمیز است! برخی از متدینین هم که حاضر شدند از داخل تلسکوپ گالیله نگاه کنند پدیده های مشاهده شده را تصدیق کردند ولی گفتند این اشیای جدید اصلا در آسمان نیستند آنها توهم های بینایی هستند که خود تلسکوپ آنها را ایجاد میکند!
گالیله توسط کلیسا (که آن زمان حکومت را اداره می کرد) بازداشت شد و مورد تفتیش (بازجویی و شکنجه) قرار گرفت و وادار شد نتیجه گیری های علمی خود را تکذیب کند تا در آتش سوزانده نشود ولی محکوم به این شد که تمام سال های باقی مانده عمر خود را در بازداشت خانگی به سر برد.
گالیله پس از ۸ سال حصر خانگی در سال ۱۶۴۲ درگذشت. در ۳۱ اکتبر ۱۹۹۲ کلیسای کاتولیک در یک بیانیه رسمی خطاهای گالیله را بخشید !!

منبع: کتاب تاریخ روانشناسی
نوشته: هرگنهال
ترجمه: یحیی سید محمدی
انتشارات ارسباران
فصل چهارم
                                       
                                      @psychomod

شب
داستان زندگی ماست
گاهی پرنور،
گاهی کم نور میشود
اما بخاطر بسپار هر آفتابی
غروبی دارد و هر غروبی طلوعی
قرنهاست که هیچ شبی
بی صبح شدن نمانده است
به امید طلوع آرزوهایتان

شبتون بخیر ✨

@psychomod

شما مسئول شادی خودتان هستید.
اگر از دیگران
انتظار داشته باشید که
شما را شاد کنند،
همیشه نا امید خواهید شد!

@psychomod

#فرزندپروری

والدینی که به فرزندان خود سخت می‌گیرند باعث رشد خلاقیت #دروغگویی در آنها می‌شوند،

روحیه فریبکاری و دروغگویی در کودکانی که از عکس‌العمل تند والدین هراس دارند، بیشتر رشد می‌کند.

@psychomod

723871a4-2609-4f1b-8c1b-7c7d972b163b.jpg

#کنترل‌گری را کنار بگذارید
@psychomod

332e45d6-4dbc-494e-8c94-24ff4b43d791.jpg

#بخش_اول
#توجه
#صفحه_دیداری_فضایی
#اختلالات_یادگیری

توجه دیداری فضایی چیست؟

نوعی از توجه دیداری است که شامل جلب توجه به مکانی در یک فضا است. این مدل‌ توجه یک همتای موقتی نیز دارد که توجه دیداری موقتی یا همان کوتاه مدت نامیده می‌شود.
این نوع #توجه به‌طور گسترده‌ای در تجزیه و تحلیل‌های ویدئویی، در دید کامپیوتری و برای ارائه عملکرد بهتر و توضیحی قابل تفسیر در  مدل‌های یادگیری عمیق به کار گرفته شده‌است.

#توجه_فضایی این امکان را به انسان می‌دهد که اطلاعات تصویری را به صورت انتخابی از طریق اولویت بندی ناحیه‌ای در زمینه دیداری پردازش کند. منطقه‌ای از فضا در حوزه دیداری برای توجه انتخاب شده و بعد اطلاعات درون این ناحیه بیشتر پردازش می‌شود.

تحقیقات نشان می‌دهد که وقتی توجه فضایی ایجاد می‌شود، فرد بیننده معمولا در تشخیص هدفی که در یک موقعیت مورد انتظار (در مقایسه با یک موقعیت دور از انتظار) ظاهر می‌شود، سریع‌تر و دقیق‌تر عمل می‌کند.

توجه فضایی با دیگر اشکال #توجه_دیداری مانند توجه متمرکز برجسم و توجه متمرکز بر ویژگی، فرق دارد.

این اشکال دیگر توجه دیداری، یک شکل کامل یا یک ویژگی خاصی از یک شئ را، بدون توجه به موقعیت مکانی آن، انتخاب می‌کنند در حالی‌که توجه فضایی، منطقه خاصی از یک فضا را انتخاب می‌کند و اشیا و ویژگی‌های درون آن محدوده پردازش می‌شوند.

ادامه دارد.

#آنوشا_نیکوبخت
دکترای تخصصی روانشناسی
درمانگر تخصصی RT-CHT
@psychomod

چقدر مفید بود؟

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رای ها: 0

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست