چرا بازاریابی در ایران شغل محبوبی نیست

چرا #بازاریابی در ایران #شغل محبوبی نیست؟

اگر به روزنامه های کثیر الانتشار و یا سایر مراجع منتشر کننده آگهی های استخدامی مثل سایت های معتبر مراجعه کرده باشید خواهید دید که بخش عمده ای از آگهی های استخدامی مربوط به استخدام بازاریاب مجرب و کارکشته است. شغلی که در ایران طرفدار جندانی ندارد. یکی از کارفرمایان که صاحب یک شرکت تبلیغاتی است می گوید اولین سوال داوطلبان استخدام وقتی برای مصاحبه مراجعه می کنند و یا هنگام تماس تلفنی این است که شغل که بازاریابی نباشد!

این در حالیست که بازاریابی و مدیریت بازاریابی یکی از پر فروش ترین شغل های جهان است که سالهاست در لیست پردرآمد ترین شغل های جهان قرار می گیرد اما چرا جویندگان کار در ایران دوست ندارند بازاریاب شوند؟ 5 مورد از مهم ترین دلایل به شرح زیر هستند :

1. آموزش نادرست
رشته بازاریابی در کشور پایگاه آموزشی و علمی درستی ندارد بنابر این کسانی که در این رشته مهارت دارند اغلب در رشته های دیگر تحصیل کرده اند. پس اولویت استخدامی شان رشته تحصیلی شان است. به این ترتیب چندان در پی استخدام شدن در بخش فروش نیستند.

2.مزایای ناکافی
حقیقت این است که تا فروشنده خوب نباشد بهترین محصولات و خدمات هم روی دست کارفرماها و کارآفرینان می ماند بنابر این مدیران معمولا توجه ویژه ای به بخش فروش و کارکنان آن دارند این در حالیست که در ایران این امر کمتر مورد توجه قرار می گیرد و اغلب حقوق وپورسانت های بسیار اندک پرداخت می شود که به هیچ وجه پاسخگوی زحمات این قشر نیست.

3.باور عمومی غلط
بازاریاب هنرمندی است که تلاش می کند با ارائه مناسب یک محصول پروسه فروش را تسریع کند این در حالیست که در کشور بازاریابان به افراد دغلی تعبیر می شوند که با چرب زبانی می خواهند مردم را وادار به خرید کنند.

تنها به سبب تصورات نادرست از این شغل، خیلی ها حاضرند بیکار بمانند اما بازاریابی نکنند!

4.بازاریابی شغل مردانه است
برخی تصورات براین است که این شغل یک حرفه کاملا مردانه است در حالی که در بسیاری از شرکت های موفق اکثر کارکنان و مدیران این بخش خانم ها هستند.

واقعا همیشه لازم نیست در پروسه فروش یک محصول از ظرافت های زنانه بهره برد. اگر اصول کار را بدانی مشتری همیشه خریدار یک محصول خوب است. امری که بسیاری آن را جدی نمی گیرند و به همین دلیل شکست می خورند.

5. بازاریابی شغل دائمی نیست
متاسفانه تصور عمومی جامعه ما بر این است که بازاریابی شغلی موقت است و برای دراز مدت نمی توان بر روی آن حساب کرد در حالی که تا زمانی که تولید هست فروش هم هست. اگر تعدیل نیرویی در یک سازمان صورت بگیرد بازاریابان خوب و موفق در ته لیست خواهند بود.

در المپیک ۲۰۱۶ یه شناگر سنگاپوری در دسته ایی که اسطوره شنای دنیا مایکل فلپس حضور داشت به مقام طلا رسید و جالبتر اینكه فلپس همیشه الگو و اسطوره قهرمان جدید بود پس آنقدر بجنگید که اسطورهای زندگیتون رقیبتون بشن و حتی شکستشون بدید


تفکر مبتنی بر صفر را در همه امور بکار گیرید
یعنی حذف همه ادمهای اشتباه
توقف همه سرمایه گذاریهای اشتباه
و حذف همه محصولات و خدمات اشتباه

حتی اگر یک روزمان درست مثل روز قبلش در کسب و کارمان باشد، باید بدانیم پویایی و مانایی سازمان مان را کاهش دادیم.برای پویایی و مانایی باید در هر لحظه و در هر نفسی نو شد. برای رسیدن به برند نوآفرین ، ارزش آفرین باید پیش از اجبار محیط ، زمان برای تغییر ، تغییر ساز باشیم

یکی از تکنیک های موفق برای موفق بودن در کسب و کار خوش خلقی است که اخلاق نیکویی با ذینفعان تان داشته باشید

یکی از دلایل توقف رشد، مقایسه است.
همیشه خود را با هدف‌های خودتان مقایسه کنید
نه با دوستان و همکارانتان.

باید ببینید توانایی های شما چیست و خواسته های شما کدام است؟
نه اینکه دیگران چه کرده و می‌کنند.

همیشه کسانی هستند که دارایی کمتر یا بیشتر از شما دارند.
هیچ یک از اینها ملاک نیست.

خود را فقط با هدف‌ها و توانایی‌های خود مقایسه كنید

حضور چند وقت پیش مدعیان ارزش آفرینی ایرانی !!! در همایش گرگ وال‌استریت در ترکیه

قبلا گرگ بودن فحش بود ولی الان برخی پول هم می‌دهند تا گرگ شوند

چقدر مفید بود؟

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رای ها: 0

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست