مسؤولیت پذیری مسؤولیت پذیری از مفاهیم بنیادین واقعیت درمانی است

#مسؤولیت_پذیری

مسؤولیت پذیری از مفاهیم بنیادین #واقعیت_درمانی است و به این صورت تعریف می شود:

توانایی فرد در برآورده کردن نیازهای خود، و انجام این کار به گونه ای که دیگران را از برآورده کردن نیازهایشان محروم نکند.

انسانی که احساس #مسؤولیت می کند، از خود رفتاری صادر می کند که به او احساس ارزشمندی می دهد. او برای رسیدن به این احساس کوشش می کند و می تواند در جای خود محرومیت و #ناکامی را نیز تحمل کند، چنین فردی وقتی قرار است کاری را انجام دهد به خاطر احترام به خود و #احترام به دیگران، آن کار را به بهترین صورت انجام می دهد.

برعکس کسی که احساس مسؤولیت ندارد، گاهی به قول خود عمل می کند و گاهی نه، و این بستگی به این دارد که چه احساسی داشته باشد، چه اندازه باید زحمت بکشد و انجام آن کار چه نفعی برای او دارد. به همین دلیل نه از طرف دیگران احترام کسب می کند و نه خود احساس احترام می نماید و از این رو رنج می برد یا باعث رنج دیگران می شود.

از تولد تا مرگ، نیازهای تغییر ناپذیری در ژن های ما نهفته است و اگر این نیازها برآورده نشوند باعث رنج ما یا دیگران خواهد شد، ولی توانایی و روش ارضای این نیازها به طور طبیعی و غریزی در ما برنامه ریزی نشده است، این توانایی باید آموخته شود. یادگیری مسؤولیت پذیری دشوار است، و درمانگران با افرادی سروکار دارند که یا این موضوع مهم را یاد نگرفته اند و یا توانایی این یادگیری را از دست داده اند. نظیر بیماران بستری در بیمارستان های روانپزشکی و مراجعان به کلینیک ها و مراکز خدمات روان شناختی.

گلسر از این افراد با عنوان افراد مسؤولیت گریز یا مسؤولیت ناپذیر نام می برد و رفتار آن ها را برای برآورده کردن نیازهایشان ناموثر و وغیر واقع گرایانه است.

#ویلیام_گلاسر
@psychomod

#سلامت_روانی

نگاهی گذرا به اختلالات روانی
#استیگما چیست و چگونه جلوی آن را بگیریم؟
@psychomod

‌ لبخند زدن #اندورفین و #سروتونین و مسکن های طبیعی بدن را آزاد می‌کند. تحقیقات نشان داده است که #لبخندزدن با تولید این سه ماده در بدن باعث بهبود روحیه می شود.
می توان گفت لبخندزدن یک داروی مسکن طبیعی است به نظر میرسد افرادی که لبخند می زنند اعتماد به نفس بالاتری دارند و در کارشان بیشتر پیشرفت می کنند. لبخند زدن کمک می کند مثبت اندیش باشید، در واقع وقتی لبخند می زنیم بدن ما به بقیه بدن پیغام می فرستدکه «زندگی خوب پیش می رود پس با لبخند زدن از #افسردگی و نگرانی دور بمانیم.

@psychomod

گوش سپردن برای درک طرف مقابل زمانی دشوار می شود که شما همزمان احساس کنید هدف حمله قرار گرفته اید. این وضعیت ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که همسرتان شما را دلیل اصلی ناشادمانی اش تلقی کند. اگر موضوع گفت و گو چیزی غیر از خودتان باشد، گوش سپردن و درک طرف مقابل راحت تر خواهد بود.

راهنمای #تئوری_انتخاب برای روابط صمیمانه
#کیم_الور
@psychomod

چقدر مفید بود؟

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رای ها: 0

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست