مبحث آموزشی تبیین روشهای نوین کارآفرینی و اشتغال زایی در محیط کسب و کار جوامع محلی

مبحث آموزشی

تبیین روشهای نوین کارآفرینی و اشتغال زایی در محیط کسب و کار جوامع محلی :

این سری از یادداشت ها #مطالعات ریسک های نامشهود که نگارش میگردند به منظور ترویج فرهنگ کار مولد در جامعه و تشویق سرمایه گذاران کارآفرینان خوداشتغالان و جوانان کشور عزیزمان که در بخش های خصوصی یا تعاونی فعالند و یا اینکه در آینده قصد فعالیت در این بخش های مهم اقتصادی کشورمان را دارند نوشته می شوند .

وقتی در باره شکل گیری راه اندازی و فعالیت اکوسیستم های کسب و کار در جوامع محلی در آغاز قرن هجری شمسی گفتگو می کنیم دیگر نمی توان به تجربیات اطلاعات و آموزه های زمانهای گذشته برای مدیریت فضای کسب و کارها متکی بود و ضرورتا نیاز به آشنا شدن با مفاهیم ادراکات و دانش نوین در این حوزه داریم . دانشمندان علم مدیریت طی چندین دهه گذشته پس از معرفی رویکرد مکتب مدیریت سیستمی بر این باور هستند که پروردگار عالمیان اساس شکل گیری هر وجود و پدیده در عالم هستی اعم از انسان حیوان ها نباتات حتی منظومه شمسی و … را بصورت #سیستم خلق کرده است و لذا در جوامع بشری نیز به تبع این قانون الهی همه سازمانهایی که توسط انسانها تاسیس می شوند و شکل می گیرند به مثابه یک سیستم طراحی و فعالیت می کنند .
– اکنون لازمست برای روشن تر شدن این مفاهیم و ربط دادن این موضوعات به اکوسیستم های کسب و کار تعاریفی مختصر از دو واژه #سازمان و #سیستم برای داشتن تفاهم یکسان از این مباحث‌ مطروحه با همدیگر ارائه شود .

– سازمان چیست ؟

آنتونی رابینز : سازمان یک واحد اجتماعی متشکل از دو نفر یا بیشتر است که به صورت نسبتا پیوستار برای دستیابی به یک یا چند هدف مشترک فعالیت می کند .

مک شین : سازمان یعنی یک گروه از افراد که برای رسیدن به یک هدف مشترک با هم کار میکنند .

– سیستم چیست ؟

سیستم مجموعه ای از اجزا است که برای رسیدن به یک هدف مشترک با یکدیگر در تعاملند .
– بر اساس تعاریف از سازمان و سیستم مشخص میگردد که تقریبا همه پدیده های اطرافمان #سازمان و #سیستم تلقی می شوند . هر خانواده مهد کودک مدرسه دانشگاه فروشگاه با دو نفر شاغل در آن بیمارستان مزرعه کارخانه کارگاه و … شامل هر دو این مفهوم می شوند .

– سازمانها و سیستم ها همچون انسانها پویا و مرتبا در حال تغییر یا تکوین و حتی در بسیاری از شرایط و دوره های زمانی شاهد ورشکستگی و اضمحلال و نابودی بسیاری از آنها هستیم .

منحنی عمر افراد محصولات سازمانها که #ماتریس بوستون در این خصوص نظریه پابرجایی را ارائه داده مربوط به مرگ سازمانها و سیستم های فرسوده اقتصادی می باشد .

– در یادداشت قسمت آتی به جهت اینکه برنامه مطالعات ریسک در حال انجام باشگاه استارتاپ پتاف مختص مباحث مربوط به شکل گیری اکو سیستم های محیط کسب و کار جوامع ملی و محلی می باشد تعریف مختصری از عبارت #اکوسیستم ضروریست ارائه شود و سپس مجددا به بحث #توسعه سازمانی (OD) و فعالیت های استارتاپهای متخصص این حوزه به جهت حفظ توالی و پیوستگی مطالب این گزارش تنظیمی باز میگردیم ……

پایان قسمت بیست و هشتم

باشگاه استارتاپ پتاف

چقدر مفید بود؟

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رای ها: 0

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست