مبحث آموزشی تبیین روشهای نوین کارآفرینی و اشتغال زایی در محیط کسب و کار جوامع محلی

مبحث آموزشی

تبیین روشهای نوین کارآفرینی و اشتغال زایی در محیط کسب و کار جوامع محلی :

در یادداشت های پیشین اشاره شد برای شناخت اکوسیستم های کسب و کار جهانی و کشورها و جوامع محلی ضروریست از دو منظر کلان به خرد و برعکس خرد به کلان به بررسی تطبیقی – کاربردی اکو سیستم های کسب و کار پرداخته شود .
در این روش مطالعه سیر تاریخی تحولات انواع مشاغل اجتناب ناپذیر است .

برای اینکه رابطه علت – معلولی و چگونگی تحولات بنیادین صورت پذیرفته در فضای کسب کارهای کشورهای توسعه یافته در طی دو سه قرن شناسایی شوند مطالعه سیر تحولات سرچشمه گرفته از رنسانس در اروپا بعنوان یک نهضت فرهنگی و علمی از 1300 میلادی ضروریست .

تحولی که سرانجام در بازه زمانی 1760 الی 1840 میلادی به انقلاب اول صنعتی در انگلستان منجر شد .
رخداد انقلاب صنعتی دگرگونیهای بزرگی در بخش های کشاورزی صنعت خدمات حمل و نقل در تمامی ابعاد آن شروع شد . نماد این انقلاب بهره برداری از ماشین بخار در جوامع بشری بود .

توجه علاقمندان به این مباحث را به این نکته معطوف می دارد که :
سلسله قاجاریه سال 1796 میلادی پس از سی وشش سال که از رخداد انقلاب اول صنعتی در اروپا گذشته بود در ایران تاسیس گردید . زمانیکه اروپا موج پیشرفت را شروع کرد و ایران راه پسرفت را بر عکس دوره پرشکوه اولین پادشاهان سلسله صفویه در پیش گرفت و به همین علت است که آینده پژوه خاورمیانه ای یوال نوح هراری از حکومت قاجاریه بعنوان دوران به خواب رفتن ایرانیان یاد میکند !!!!!

رنسانس در اروپا با خود نهضت فرهنگی – علمی پژوهشی عظیم بهمراه آورد و‌ سرانجام منتهی به تغییرات گسترده درسبک زندگی و‌تحولات بنیادین در محیط های کسب و کار جوامع بشری با موجی از اکتشافات اختراعات و دسترسی انسان ها به دانش و تکنولوژی جدید گردید .

زندگی شهرنشینی و صنعتی از جامعه سنتی عصر کشاورزی گذر کرد و در واقع در پیامد #توسعه فردی #توسعه سازمانهای نوین و مالا #توسعه اجتماعی از قرن 17 به بعد را شاهد هستیم .

گرچه انقلاب های فرهنگی و علمی رنسانس و‌ صنعتی از اروپا شروع شد لیکن مهمترین تحولات علمی – صنعتی پس از پایان جنگ جهانی اول مفاهیم ساختارها و رویکردهای سازمانی و مدیریتی جدید از قاره آمریکای شمالی شکل گرفتند .
پدر علم مدیریت علمی (کلاسیک ها ) فردریک تیلور 1918بنیانگذار نظریه های مدیریت در جامعه صنعتی بود .
به مرور زمان با تحولات روز افزون تکنولوژی خصوصا با رخداد انقلاب دوم صنعتی ( جایگزین شدن انرژی برق بجای انرژی بخار و سوخت های فسیلی بعنوان نیروی محرکه موتورها در صنعت و مصارف خدماتی حمل و نقل خانگی و … ) شیب تند روند تولیدات انبوه و خطوط تولید پیوستار ثروت آفرینی در کشورهای صنعتی و پیدایش مکتب های مدیریت های نوین همراه با تحولات و پیشرفت های صنعتی را موجب گردید .

تمدن قرن بیستم مرهون تحقیقات و توسعه پژوهشی پس از انقلاب صنعتی که با رشد جمعیت و شهرنشینی بزرگ شدن چندین برابری حجم اقتصاد جهانی افزایش درآمدها افزایش رفاه عمومی و تغییر فرهنگ مصرف تولد علم بازاریابی براساس تنظیم بازارها بر مبنای معادله عرضه – تقاضا توام بود .

این تحولات سبک زندگی بشر را بطور بنیادین تغییر داد و با مطرح شدن مفاهیم نوین مدیریتی تغییر رویکردها و نگرش ها به همه جنبه های زندگی و مشاغل جوامع بشری اعم از فرهنگی اجتماعی اقتصادی آموزشی هنر رسانه و … را تحت تاثیر قرار داد .

جوامع توسعه یافته با گذر از اقتصاد بسته و محدود روستایی به زندگی تجمیعی – صنعتی آپارتمان نشینی شهری از سبک زندگی #سنتی به مدرنیته و سپس با رخداد انقلاب سوم صنعتی که عصر موج انفجار اطلاعات نامیده شده سبک زندگی و کار از مدرنیته به پسا مدرنیسم متحول گردید . توسعه فردی توسعه سازمانی توسعه اجتماعی مفاهیم علوم شاخه های مختلف #علم مدیریت مرهون یک قرن تلاشهای علمی – تحقیقاتی دانشمندان و دانشگاههای قرن بیستم و خیز تمدنی در آغاز هزاره سوم میلادی هستند ……

پایان قسمت سی ام

باشگاه استارتاپ پتاف

چقدر مفید بود؟

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رای ها: 0

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست