مبحث آموزشی تبیین روشهای نوین کارآفرینی و اشتغال زایی در محیط کسب و کار جوامع محلی

مبحث آموزشی

تبیین روشهای نوین کارآفرینی و اشتغال زایی در محیط کسب و کار جوامع محلی :

– پیشتر توضیح داده شد که از قرن بیستم نقش سازمانها و سیستم ها در اداره امور جوامع انسانی بنیادین و بی بدیل شده است . گرچه در هر دو سیستم های اقتصاد سوسیالیستی و سرمایه داری سازمانها نقش مهمی در تولید محصولات مختلف مورد تقاضای مصرف کنندگان و متقاضیان بعهده داشتند و دارند . لیکن مطالعه و بررسی اکوسیستم های کسب و کار نشان میدهد که شکل گیری دانه ها خوشه های اقتصادی پویا و هدف گذاری دستیابی به بهره وری بالا در کشورهای با اقتصاد آزاد و بخش های خصوصی و تعاونی ماهیتا امکانپذیر است .

نتایج حاصل از مطالعه و بررسی محیط کسب و کار کشورهای توسعه یافته از زمان انقلاب صنعتی اول به بعد خصوصا در کشورهای طراز اول اقتصادی قاره اروپا و آمریکای شمالی و ژاپن بعد از جنگ جهانی دوم بیانگر اینست که آنها برای تحقق رشد اقتصادی به سوی تاسیس شرکت های متوسط و بزرگ برای رسیدن به حداکثر #کارآیی و #اثر بخشی در بهره برداری از سرمایه های مادی و انسانی برنامه ریزی و سازماندهی شده اقدام کرده اند .

– اصولا برای تولید ماشین آلات سنگین و مصنوعات بزرگ همچون هواپیماها کشتی ها خودروها ماشین آلات سنگین راهسازی ماشین آلات سنیگن کشاورزی لوازم خانگی اجرای پروژه های عمرانی و ساختمان سازیهای بزرگ و … و نیز راه اندازی کارخانجات با خطوط تولید انبوه و پیوستار کالاها و مصنوعات به فضاهای بسیار گسترده محیطی در محوطه های باز و استقرار در سالن های تولید بزرگ و محیط کارخانجات از ویژگیهای مشکلات سازمانهای صنعتی و‌خدماتی در ساختارهای عظیم و غیر متمرکز می باشد .

– استخدام جمعیت بالایی از مدیران مهندسین کارکنان و کارگران در کارخانجات و بنگاههای خدماتی بزرگ برای انجام امور و انواع پست ها و فعالیت ها وظایف در بخش های مختلف سازمانی از جمله واحدهای تولید انبارها تدارکات و خرید امور مالی و اداری حمل و نقل بازاریابی و فروش HSE و تامین نیروی انسانی و …. کاملا اجتناب ناپذیر است و سازماندهی هماهنگی و هدایت این سازمانهای غول پیکر دانش و تخصص خاص می طلبد .
و همانطور که در سطور بالا ذکز گردید مدیریت کارخانجات و شرکت های خدماتی بزرگ همچون بانک ها بیمه ها هتل های بزرگ خطوط هواپیمایی و … با توجه به اندازه بزرگ سازمانی آنها قاعدتا به بکارگیری تعداد بسیار زیاد کارکنان محتاج است .

– لذا با بزرگ شدن سازمان شرکت ها و استخدام تعداد زیاد کارکنان و سازماندهی ساختار سازمانی با دپارتمانهای مختلف و نیز در صورت استقرار واحدهای یک شرکت در پراکندگی استقرار در چند شهر از یک کشور به فراخور نوع فعالیت پیچیدگیهای مدیریتی در هدایت هماهنگی و کنترل سازمانهای صنعتی و خدماتی با ابعاد بسیار بزرگ را افزایش می دهد !!!!! ( لازم به تاکید است رویه ها مسائل و مشکلات موجود اکوسیستم های کسب و کار متشکل از زنجیره بنگاههای کوچک ولی مستقل #همپوشان در خوشه های اقتصادی نیز دارای همین نوع پیچیدگی های مدیریتی هستند !!!!!)

-لذا برای حل مسائل #سخت افزاری و #نرم افزاری در بنگاههای بزرگ اقتصادی و شرکت های با سیستم دهی ساختاری فرا منطقه ای نیاز به تامین خدمات مشاوره و کارشناسی مستمر از طریق کارشناسان درون سازمانی و مشاورین حرفه ای برون سازمانی دارند . در طی دهه گذشته #استارتاپ های رشته های تخصصی مشاوره همچون :

مشاورین امور آموزش مدیریت نیروی انسانی مدیریت توسعه سازمانی مدیریت بیمه ریسک ایمنی و بهداشت پزشکی روانشناسی مالی بازاریابی تبلیغات فروش حسابرسی مالیاتی حقوقی و … که از جمله #منتوراستارتاپ هایی هستند که مدیریت ستادی و صف در سازمانهای بزرگ تولیدی و انتفاعی سالانه به خدمات تخصصی آنها برای پویایی و اصلاح رویه ها یادگیری و رشد سازمانی احتیاج مبرم دارند .

شرکت های بزرگ به روش خرید خدمات کارشناسی و مشاوره ای مسائل و مشکلات سازمانی خودشان را از طریق همکاری با آنان حل می کنند .

– اکنون سئوال اساسی در ادامه تشریح این مبحث اینست که :
استارتاپ های مشاور رشته توسعه سازمانی ( Organization Development ) چه نقشی چه خدماتی با چه اهدافی به مدیران و کارکنان سازمانها و سیستم های بزرگ را پوشش خدماتی میدهند !؟ ……

قسمت سی و سوم‌

باشگاه استارتاپ پتاف

چقدر مفید بود؟

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رای ها: 0

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست