مبحث آموزشی تبیین روشهای آموزشی نوین کارآفرینی و اشتغال زایی در محیط کسب و کار جوامع محلی

مبحث آموزشی

تبیین روشهای آموزشی نوین کارآفرینی و اشتغال زایی در محیط کسب و کار جوامع محلی :

چند روز پیش برای انجام یک کار اداری به ساری میرفتیم . جاده تهران – فیروزکوه را برای رفتن انتخاب کردیم .
بعنوان یکی از شهروندانی که اصالتا اهل شهرستان دماوند و استان تهران هستم ،بیشترین تردد بین شهری در عمرم را از محورهای جاده های امام رضا (ع) ،هراز ، فیروز کوه سالیان سال است که داشته و دارم . چند ماه پیش از سه راهی مهرآباد رودهن به سوی قائم شهر رفته بودم ، اما اینبار در خلوتی جاده و دقت نظر بیشتر ،حجم و تراکم انبوه ساخت و ساز خانه ها ، ویلاها و فروشگاهها ، رستورانها در دو طرف جاده تا شهر فیروز کوه به وضوح دیده میشد .
در درون ذهن خودم با خود سخن میگفتم : طبیعتا به مرور کاربری اراضی تغییر میکند و چهره شهرها و روستاها عوض میشود و ضمن احترامی که در اصول فقهی دین مبین اسلام و قوانین اساسی و عادی کشورمان برای حقوق مالکیت اشخاص قائلند ، با فروش املاک و یا تقسیم بر اساس قانون ارث ، زمین ها و باغات تقسیم میشوند و در پی این تغییرات مالکیتی ، مالکان جدید تصمیم میگیرند که از عرصه و اعیانی ملک خریداری شده چگونه بهره برداری کنند .

– از دوران کودکی یادم هست ،زمانیکه دشت هومند که در قدیم اسم مرسوم آن #دامداری ارتش بود ،پس از اجرای طرح #اصلاحات ارضی بر اساس #مدلینگ آن ،اراضی این دشت به اهالی منطقه واگذار شد و اکثر این زمین ها به زیر کاشت درختان سیب ( دو واریته قرمز و زرد ) ،گلابی ، هلو ، گیلاس ، گردو و … قرار گرفتند و تک و توک در آنها خانه برای اقامت باغداران ساخته بودند و کشاورزان باغدار عرفا بین منازل خویش در شهرهای #کیلان #آبسرد و سایر روستاها و باغات تردد میکردند . در این دشت بزرگ قطب کشاورزی شرق استان تهران پدیده ای بعنوان ویلا سازی با کاربری غیر باغداری تولید میوه های مرغوب بعضا صادراتی دیده نمیشد !!!!!

اما به یکباره در یک #بازه زمانی حدودا ۳۰ ساله، تغییر سریع کاربری اراضی و باغات از قطب کشاورزی به ویلاسازی مشاهده میشود .
در مجموعه گزارش فاز اول مطالعات ریسک های کارآفرینی و ارزیابی و تجزیه و تحلیل علل افول و مضمحل شدن #خوشه اقتصادی باغداری تولید قیسی صادراتی دره جمع آبرود بعنوان پایلوت مطالعاتی ،دو عامل اصلی افول اکوسیستم کسب و کار پررونق و توانمند صادرات غیر نفتی ،قیسی صادراتی اینچنین شناسایی شدند :

۱- با اجرای طرح اصلاحات ارضی در اوایل دهه ۴۰ شمسی ، تعداد بسیار زیادی از نیروهای کار و سرمایه بخش شمالی جمعیتی از فعالیت در درون اراضی و باغات دره جمع آبرود به دشت هومند مهاجرت کردند و همین امر در تضعیف به سرعت اقتصاد تولید قیسی صادراتی معروف شهرستان دماوند بسیار تاثیر گذار شد .

۲- رونق گسترده باغداری در دشت هومند نیاز به منابع آب فراوان داشت که با حفر چاههای عمیق به تعداد زیاد و برداشت از منابع ذخیره آبهای زیرزمینی ، نشت آب متداول رودخانه جمع آبرود به شدت کاهش یافت و تامین آب کشاورزی باغداری در آن دره را دچار نقصان و کم آبی نمود .
– اگر در دهه های ۴۰ – ۵۰ – ۶۰ و به بعد با آباد شدن و رونق باغداری تولید بهترین سیب های صادراتی در دشت هومند ،باغداری تولید قیسی صادراتی در درون دره جمع آبرود تضعیف شد ، باز هم کارشناسان اقتصاد کشاورزی توجیه اقتصادی مینمودند !!!!! گرچه آنها با مدیریت علمی و اصولی وزارت کشاورزی پیش از رخداد انقلاب اسلامی می توانستند و ضرورت داشت که دولت وقت بین هردو نوع تولید محصولات کشاورزی – باغداری دشت هومند و دره جمع آبرود به حفظ همزمان و متوازن هر دوشاخه از تولید ، طی برنامه ریزی و توزیع متقارن منابع ، به متعادل سازی و نگهداری از هر دو شاخه میوه و خشکبار صادراتی کمک کنند !!!!! که البته هیچ اقدام موثری انجام ندادند .

اکنون در آخرین روزهای اسفند ۱۳۹۹ حین گذر از جاده محور تهران – فیروزکوه جای خالی اجرای ( طرح آمایش سرزمین) و مدیریت منابع سرزمینی در راستای تولید محصولات صادرات غیر نفتی به وضوح مشاهده و لمس میشود ، چرا !؟

پایان قسمت بیست و یکم

✅ باشگاه استارتاپ پتاف

چقدر مفید بود؟

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رای ها: 0

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست