قسمت سوم ادراک هاپتیک

وبلاگ بازاریابی و اخبار
بدون دیدگاه

قسمت سوم

#ادراک_هاپتیک

✅ تمرین‌هایی برای تقویت ادارک هاپتیک (مهارت های حسی وعضلانی) درکودکان

در مورد بسیاری از کودکان، دشواری یادگیری یا به علل ناتوانی در تحویل و تبدیل اطلاعات از یک مسیر ادراکی به مسیر ادراکی دیگر است و یا ناتوانی در یکپارچه‌سازی در مسیر ادراکی است. اکثر تکالیف تحصیلی مستلزم یک ادراک بین حسی و یا ادراک حس به حس است.

در ادامه نمونه فعالیت هایی برای تقویت ادراکات حس به حس آورده شده‌است.

۱- بینایی به شنوایی: در اینجا کودک را راهنمایی کنید که به تصویری از نقطه و خط نگاه کرده و سپس از میان قطعات موزون آهنگ، قطعه‌ای را که با آن مناسبت دارد انتخاب کند.

۲- شنوایی به بینایی: این تمرین تا حدی عکس تمرین قبلی است. در اینجا کودک را راهنمائی کنید که به یک قطعه موزون گوش فرا دهد. وی باید از میان تصاویر مختلفی از نقطه و خط، نمونه‌ای را که از نظر بینایی با آن قطعه مناسبت دارد انتخاب کند.

۳- شنوایی به حرکتی-بینایی: به کودک بگویید که به یک قطعه موزیک گوش فرا دهد، آنگاه شنیده‌هایش را با ترسیم نقطه و خط منطبق با آن، روی کاغذ به شکل بصری نشان دهد.

۴- شنوایی-کلامی به حرکتی: برای این کار از بازیهای مشابه «بابام میگه استفاده کنید. کودک با شنیدن دستورات و ادراک آن، دستورات ارایه شده را به حرکت اندامهای مختلف بدن منتقل می کند.

۵- لمسی به بینایی-حرکتی: کودک با دستمالی اشیاء در داخل یک جعبه یا زیر یک سرپوش، احساس خود را از شکل اشیاء روی یک تکه کاغذ ترسیم می کند.

۶- شنوایی به بینایی: صدای چیزهای مختلف، حیوانات اهلی، وسایل خانگی و غیره را ضبط کنید. پس از ریختن آن کودک با صدای هر چیز را با تصویر همان مطابقت دهد.

۷- تقطیع نام‌ها: هجاهای نام کودکان را با صدای بلند و کوتاه در آورده و با عدد مشخص کنید و بعد به صورت آهنگ به ضربه های روی طبق منتقل کنید، مثلا فرض کنید نام یکی از کودکان، سلیمان دور اندیش، است.

۸- بینایی به شنوایی-کلامی: از کودک بخواهید که به تصاویری نگاه کند. مثلا از او بپرسید: کدام با «ف شروع می شود؟ کدام با «کُت هم قافیه است؟ کدامیک در نام خود «ا دارد؟

۹- شنوایی-کلامی به بینایی: تصویری را به کودک توضیح دهید. سپس از او بخواهید تا تصویر مورد وصف شما را از بین تعدادی تصاویر پیدا کند.

  #آنوشا_نیکوبخت
دکترای تخصصی روانشناسی
درمانگر تخصصی RT-CHT
@psychomod

استرس، مرد ها را بی احساس نشان می دهد

اغلب مردهایی که در معرض #استرس شدید قرار دارند در خود فرو‌می‌روند، سکوت می‌کنند و بی‌احساس می‌شوند تا مسئله خود را به شکلی حل کنند.

#مرد برای مقابله با استرس نیاز دارد که خود را از معرکه عقب بکشد و مدتی را به تنهایی بگذارند. این رفتار قدرت مردانه او را تشدید و تقویت می‌کند. بنابراین زمان مناسبی برای رسیدگی به واکنش‌های عاطفی و احساسی نیست. اغلب مردها در برخورد با استرس ابتدا با احساسات خود قطع رابطه می‌کنند تا بتوانند به طور عینی و منطقی با مسئله پیش آمده برخورد کنند.

#زن‌‌ ها از این رفتار مردها به هراس می‌افتند زیرا اگر قرار باشد زنی با احساسات خود قطع ارتباط کند باید به قدری ناراحت باشد که بخواهد کسی را رد کند اما این موضوع در مورد مردها صدق نمی‌کند در حالی‌که مردها خود به خود در واکنش به استرس با عواطف خود قطع رابطه می‌کنند. لذا مرد سکوت اختیار می کند.

وقتی مردها تعادل‌ خود را باز می یابند، برای آنها صحبت درباره ناراحتی ها آسان تر می‌شود. وقتی مرد از دنیای سکوت و تنهایی بازمی‌گردد ممکن است حرفی برای گفتن نداشته باشد زیرا ممکن است به این نتیجه رسیده باشد که دلیل و موضوعی برای ناراحت شدن وجود ندارد. در اغلب موارد وقتی مرد از سکوت و انزوا خارج می‌شود و می‌گوید که همه چیز خوب و عالیست بهتر است زنش به این گفته او اطمینان کند و در شرایط آرام قرار بگیرد.

@psychomod

و من اینجا درست همین جا
نشسته در کنار بهار،
پیاله‌ی دوست داشتنت را سر می‌کشم

مهسا امینی

@psychomod
شبتان پرستاره

#واژه_آرایی

انگور عدم بُدی شرابت کردند
واپس مرو ای شراب انگور مشو

#مولانا

@psychomod

ما در زندگی‌مان نیازمند دوستی و عشق هستیم. ما نیاز داریم نگران کسی باشیم و کسی هم ‌نگران ما باشد. وقتی نگران کسی هستیم دنیا برایمان معنا پیدا میکند.
این نگرانی در مورد دیگران است که به ما شخصیت میدهد. در واقع ما همان نگرانی‌هایمان هستیم.‌ اگر نگران کسی یا چیزی نباشیم هیچ چیز نیستیم. اگر صرفا نگران خودمان باشیم در یک دور باطل خالی گرفتار می‌آییم. ما نیاز داریم که نیازمندمان باشند. ما نیازمند این هستیم که قدر کسانی را بدانیم که قدر ما را میدانند.

#لارس_اسوندسن

@psychomod

چقدر مفید بود؟

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رای ها: 0

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست