بازار هدف ( Target market) چیست؟

چگونه بازار هدف کسب و کار خود را شناسایی کنیم؟

برای یافتن بازار هدف کسب و کار خود باید قوانینی مربوط به آن را شناسایی کرده و در مسیر پیش رو قدم بگذاریم. در این مقاله به صورت مختصر و مفید به این مقوله می پردازیم.

شناسایی بازار هدف نیازمند بررسی، ارتباط موثر و بهره گیری از شرایط موجود می باشد.در ادامه به بازار هدف چیست؟ و چگونه می‌توانیم جامعه هدف خود را پیدا کنیم صحبت می‌کنیم.

بازار هدف ( Target market) چیست؟

بازار هدف شامل مشاغل، کسب و کارها یا افرادی می شود که به محصول شما نیاز دارند. حال ممکن است محصول شما را به طور خام خریداری کنند یا از فرآورده های آن بهره ببرند.

برای شناخت بازار هدف باید به طور دقیق و کامل بدانید مشتری شما چه نوع خدماتی را نیاز دارد و بر این اساس استراتژی تبلیغاتی خود را انتخاب نمایید تا بتوانید با بهترین شیوه آنها را برای خرید جذب کنید.

تمرکز خود را بر روی مشتری بالقوه و مخاطبینی بگذارید که احتمال خرید از شما را افزایش می دهد و به بررسی نیازهای آنها بپردازید. پس از دریافت نیاز مشتری و ویژگی هایی که برای او با اهمیت است، تلاش کنید تا بهترین پیشنهاد را به او ارائه دهید که هم راستا با خواسته ی او باشد. هیچگاه اصراری برای تحمیل خواسته ی خود به مشتری نکنید چرا که مشتری بر اساس خواسته و نیاز خود جذب می شود.

شناخت بازار هدف
کوچک یا بزرگ بودن کسب و کار شما مهم نیست آنچه با اهمیت است انتخاب یک استراتژی مناسب برای جذب مخاطب است

روش های شناسایی بازار هدف

  • به مشتریان حال حاضر خود نگاهی بیندازید

خوب است برای شروع کار به بررسی مشتری های کنونی خود بپردازید. مشخص کنید مخاطبین شما در چه گروه سنی قرار دارند؟، کجا زندگی می کنند؟، حرفه آنها چیست؟ و میانگین درآمد آنها چه میزان است؟

سپس گزینه هایی را که برای ارائه خدمات شما در اولویت قرار دارند را در لیست جداگانه ای بگذارید. اینگونه مشخص می شود چه مخاطبینی باید حذف شوند و وقت خود را برای آنها هدر ندهید. سپس راه های شناخت مخاطبین مفید را ارزیابی کنید. با این کار مسیر درستی را در پیش گرفته اید و انرژی شما برای افرادی که مخاطب شما نیستند هدر نمی رود.


بانک شماره موبایل مشاغل ساختمانی

برای کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید

 

  • محصولات و خدمات خود را ارزیابی کنید

نیازهای مخاطبان شما هر روز در حال تغییر است پس به این تغییرات توجه کنید تا بتوانید برند خود را مطابق با سلیقه ی مخاطب بروز رسانی کنید. اگر نیاز به تغییر سبک دارید از آن نهراسید به شرطی که این تغییر با تحقیق و بررسی های لازم انجام گیرد. مطمئن شوید که مخاطب شما درک درستی از خدمات شما دریافت کرده باشد. علت خرید مشتریان ثابت را بدانید این امر کمک میکند تا بدانید بیشتر به چه وجهی از محصول خود باید توجه بیشتری داشته باشید.

سعی کنید حداقل در یک وجه با دیگر برندهای مشابه دارای یک تضاد باشید و تلاش کنید تا متمایز از بقیه به چشم بیایید و برای خرید به مخاطبین خود انگیزه بدهید.

استراتژی های خود را بررسی کنید تا مشخص شود با چه استراتژی توانسته اید به موفقیت بیشتری دست پیدا کنید. با استراتژی های جدید آشنا شوید و از آنها برای گرفتن نتایج جدید و خوب بهره بگیرید.

برسی مشتریان باالقوه
به بررسی مشتریان بالقوه قبلی خود بپردازید
  • خود را در جای خریدار قرار دهید

با قرار دادن خود در جایگاه مشتری تصور کنید چه خواسته ای از برند شما خواهد داشت و برای خرید به چه انگیزه هایی نیاز خواهد داشت. اینکار باعث می شود تا از زاویه ی جدیدی به کسب و کار خود نگاه کنید و متوجه خواهید شد که نیاز به چه تغییراتی خواهید داشت.

در مقام یک مخاطب اندیشه کنید که نیاز یک مشتری از محصول شما چیست ؟ و چه خواسته ای از آن دارد و با چه انگیزه ای به سراغ برند شما می آید؟

هر چه بیشتر بتوانید خود را در جایگاه یک کاربر قرار دهید بهتر خواهید توانست به خودتان کمک کنید و راههای مفیدی را برای جذب بازار هدف دریافت خواهید کرد.

  • رقبای خود را بررسی کنید

خوب است که گاهی به استراتژی ها و سبک بازاریابی رقبای خود نگاهی بیندازید، اینکار را نه برای تقلید از آنها بلکه برای دریافت ایده های جدید انجام دهید.

اینترنت بهترین راه برای جستجو است پس با جستجوی کلمات متفاوت برای دست یابی به شیوه های متمایز در بازار کار به شناخت نیاز کاربران بپردازید.

رقبای شما بازار هدف مشترکی با شما دارند از اینرو نیاز مخاطبین آنها مشابه با کاربران شماست و می توانید به آگاهی جدیدی از جذب مخاطب دست یابید.

در خواست مشاوره و بازاریابی

  • از پرسیدن سوال نترسید

نظرسنجی مستقیم یکی از مسیرهای مستقیم و موفق برای یک برند محسوب می شود. شکوفایی زمانی اتفاق می افتد که شما با آگاهی از خواسته ی مخاطب خود تغییراتی اساسی و مناسب را پدید بیاورید. پرسش های مناسب می تواند شاه کلیدهای خوبی در اختیارتان قرار دهد و حتی شما را متوجه نقاطی میکند که خودتان کمتر به آنها توجه کرده اید. جستجو کنید که مخاطبین شما چه رنج سنی و چه انگیزه ای دارند.

همچنین مطلع شوید که برای دریافت خدمات و محصولات به کجا بیشتر مراجعه می کنند تا بتوانید از این طریق خدمات و محصولات خود را در معرض دید مخاطبین بیشتری قرار دهید.

ابزار های بیشماری برای دریافت نظرسنجی وجود دارد و شما می توانید با انتخاب مفیدترین آن،  برای جذب مشتری بهره مند شوید.

شناخت مشتری
خود را در جایگاه مشتری قرار دهید تا خواسته های او را بهتر بشناسید
  • از قدرت شبکه های اجتماعی استفاده کنید

شبکه های اجتماعی این روزها تبدیل به بزرگترین شاهراه های بازاریابی شده اند. در مدت زمان کمی می توانید مخاطبین بیشماری داشته باشید و به راحتی محصول و خدمات خود را بازاریابی نمایید.

مزیت استفاده از قدرت شبکه های اجتماعی آن است که همزمان می توان با مشتریان در ارتباط بود و همینطور به جستجوی مشتریان جدید پرداخت. همچنین زمینه ی خوبی برای نظر سنجی و آگاهی از نیازهای مخاطبین می باشد. وجود شبکه های اجتماعی چون اینستاگرام، فیسبوک، توییتر و …. این امکان را فراهم آورده است که از نقدهایی که در این شبکه های اجتماعی وجود دارد برای آگاهی یافتن از خواسته های مشتریان بهره برد.

سامانه ایده‌کاو با استفاده از قدرت پیام رسان تلگرام امکانی را فراهم کرده تا مشتریان هدفمند خود را پیدا کنید و بتوانید با آن ها ارتباط برقرار کنید.یکی از این  خدمات خرید ممبر واقعی تلگرام است.

انتخاب استراتژی مناسب
کوچک یا بزرگ بودن بیزینس شما مهم نیست آنچه با اهمیت است انتخاب یک استراتژی مناسب برای جذب مخاطب است
  • کلمه کلیدی مناسبی برای سئو انتخاب کنید

موتورهای جستجو در اینترنت مطابق با قوانینی برنامه ریزی شده اند و شناخت از این قوانین می تواند به شما برای بهتر و بیشتر دیده شدن کمک شایان توجهی باشد. رعایت سئو در محتوایی که در وب سایت به اشتراک میگذارید بسیار با ارزش است. انتخاب کلمات کلیدی مناسب به شما کمک می کند تا بازدیدهای بیشتری داشته باشید از اینرو مخاطبین بیشتر با خدمات و محصولات شما آشنا خواهند شد.

انتخاب کلمه کلیدی مناسب ارتباط مستقیمی با شناخت شما از نیازهای مشتری دارد. کاربران با جستجو در صفحات وب به اولین سایت هایی که دسترسی دارند، مراجعه می کنند. برای رسیدن به بازار هدف مناسب با متخصصین سئو در انتخاب کلمات کلیدی مشورت نمایید. سبک و شیوه ی محتوایی که برای سایت خود انتخاب می کنید باید مطابق با خدمات شما و نیاز مخاطب باشد.

برسی نتایج و امار
با بررسی نتایج استراتژی قبلی خود به مسیرهای جدیدی برای توسعه بیشتر فکر کنید

با مشتریان صحبت کنید

صحبت با مشتری مهمترین استراتژی برای شناخت بازار هدف است. در کسب و کارهایی که شناخت نیازهای مخاطب در اولویت بالایی قرار دارد، پیشرفت و جذب مشتری بالقوه بسیار سریع خواهد بود. مخاطب هدف بازار هر کسب و کاری بشمار می رود پس ارتباط مستمر و مناسب سبب می شود تا برند شما در ذهن مخاطب ماندگار شود. این روزها با حضور شبکه های اجتماعی این امکان برای کسب و کارها فراهم آمده است که به راحتی با صرف زمان کمی با حجم زیادی از مخاطبان در ارتباط باشند. برای یک ارتباط موثر لازم است تا شما با زبان مشتری با او صحبت کنید و مسئله را از دید وی ارزیابی نمایید.

با بررسی کامنت ها براحتی می توانید زبان صحبت با کاربر خود را بشناسید. صحبت با مشتری سبب رشد برند شما خواهد شد چرا که مخاطب شما متوجه ارزش گذاری شما بر خواسته های خود می شود. توجه به این نکته حائز اهمیت است  که مشتری شما می تواند باعث جذب مخاطبین دیگری برای خرید از برند شما باشد. این مقاله از ترجمه محتوای ویکی‌پدیا انگلیسی تهیه شده است.

این مطلب چقدر مفید بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد: 0

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید