شرایط مسئولیت‌پذیری‌ چگونه مهیا می‌‌شود

وبلاگ بازاریابی و اخبار
بدون دیدگاه

شرایط #مسئولیت‌پذیری‌ چگونه مهیا می‌‌شود؟

اگر تمام مراحل رشد فرزندان درست طی‌ شود، شرایط مسئولیت‌پذیری‌ مهیا می‌‌شود.
کودک باید زمانی‌، بدون انجام دادن کاری حس کرده باشد که دوست داشتنی ترین است و بپندارد: «بودن من، با همین ویژگیهایی‌ که دارم اگر هیچ‌کاری‌ هم نکنم بهترین هدیه‌ای‌ است که خداوند به پدر و مادرم داده. کودک باید این حس را در فاصله‌ی‌ سنی‌ تقریبا ۱.۵ تا ۲ سالگی‌ تجربه کرده باشد. او باید در این دوره بطور غیرمشروط، توجه، محبت و عشق کافی‌ دریافت کرده باشد. او نباید چنین تصور کند که به‌ازای‌ کاری‌ که کرده است دوستش دارند و نباید به‌خاطر کاری‌ که نمی‌‌کند عشق و محبت و پشتیبانی‌‌مان را از او دریغ کنیم.

#کودک باید بفهمد که او را دوست دارند، صرف نظر از این‌که نمره‌ی‌ درسی‌‌اش خوب است یا بد و اتاقش را مرتب می‌‌کند یا نه. او برای‌ پدر و مادرش دوست‌داشتنی‌ است. اگر این همگامی‌ بین رشد و مسئولیت، وجود داشته باشد، خود کودک بیش از هر کس دیگری‌ از پذیرفتن مسئولیتی‌ خاص خوشحال خواهد شد.

چرا نوجوانان دوست دارند به‌محض این‌که ۱۸ ساله شدند رانندگی‌ یاد بگیرند؟ چون این نوعی‌ مسئولیت است و کاریست که برایشان با لذت و خوشحالی‌ همراه است. اگر کارهای‌ دیگر هم همین‌طور به آن‌ها معرفی‌ شود، به راحتی‌ آن را میپذیرند. مثلا اگر به کودک بگوییم وقتی‌ سه ساله شدی‌ میتوانی‌ لیوانت را خودت بیاوری‌ و برای‌ خودت شیر بریزی‌، او احساس بزرگی‌ میکند. در پرتو این معنا دادنها، کودک فکر میکند که کارهایی‌ که انجام میدهد، نشانی‌ از بهتر شدن، بزرگتر و بالغتر شدن «من اوست. او نباید این احساس را داشته باشد که هر چه بزرگتر می‌‌شود، کارهایش سختتر یا بدتر میشوند.
بنابراین، معنا و برچسبی‌ که ما روی‌ کارها میگذاریم بسیار مهم است.

@psychomod

چقدر مفید بود؟

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رای ها: 0

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست