روابط عمومی نیاز به نظام‌مندی و معیارهای شایستگی دارد

*روابط عمومی نیاز به نظام‌مندی و معیارهای شایستگی دارد*

مشکل بزرگ امروز روابط عمومی‌های ما نبود ضابطه و معیار در انتصاب، ارتقا و استفاده از نیروی متخصص در جایگاه واقعی‌ افراد است.
دکتر حمید شکری‌خانقاه دبیرکل نخستین همایش «استانداردهای جهانی روابط عمومی با بیان این مطلب گفت: نبود حرفه‌ای‌گرایی و تخصص‌گرایی در انتصاب مدیران روابط عمومی‌ها، سازمان‌ها را با چالش جدی مواجه می‌کند.
وی در نشست خبری نخستین همایش «استانداردهای جهانی روابط عمومی با اشاره به اینکه بحران‌ستیزی، ارائه مشاوره قدرتمند به مدیران سازمان‌ها و آینده‌سازی از ویژگی‌های روابط عمومی‌های استاندارد است افزود: اگر روابط عمومی‌ها تخصص، مهارت و دانش را سرلوحه فعالیت خود قرار ندهند به سمت اضمحلال تدریجی پیش می‌روند.
دکتر حمید شکری‌خانقاه خاطرنشان کرد: همایش «استانداردهای جهانی روابط عمومی با این ایده و رویکرد شکل گرفت که بتواند با کمک استانداردهایی که متخصصان در جهان به آن رسیده‌اند، زمینه و گفتمان بین‌المللی‌سازی در نظام ارتباطات کشور را پایه‌گذاری کند، تخصص‌گرایی، حرفه‌ای‌گرایی و ارتقا سرمایه انسانی در این زمینه را تقویت کرده و در جایگاه ارزشمند خود بنشاند و توجه مدیران را به تخصصی شدن روابط عمومی‌ها جلب کند.
وی افزود: این همایش نخستین همایش روابط عمومی است که با هدف آموزش همگانی به صورت زنده از تلویزیون بر بستر اینترنت پخش خواهد شد، همه نیروهای توانمند روابط عمومی از اقصی نقاط کشور امکان حضور رایگان در آن را دارند و می‌توانند از همه مزایای آن در گستره ملی و با استانداردهای بین‌المللی از خدمات آن بهره مند شوند و به همه شرکت کنندگان طی فرآیندهای آموزشی گواهینامه اهدا خواهد شد.
شکری خانقاه کمک به رشد نیروهای روابط عمومی، بالابردن دانش و مهارت نیروهای روابط عمومی، تقویت فرهنگ توسعه شغلی روابط عمومی‌ها و کمک به درخشش نیروهای ماهر و متخصص در حوزه روابط عمومی را از اهداف برگزاری این همایش عنوان و تاکید کرد در این همایش تلاش می‌کنیم روابط عمومی های ایرانی را برای رسیدن آن‌ها به جایگاه بین‌المللی‌شان همراهی کنیم.

*فرصتی برای ثبت بین‌المللی قابلیت های حرفه‌ای نیروی ماهر و خلاق ایرانی*
در ادامه این نشست خبری دکتر حمیدرضا کمالی رییس شورای سیاستگذاری نخستین همایش «استانداردهای جهانی روابط عمو‌می بر آینده پژوهی شغلی به ویژه در شرایط پساکرونا به عنوان یکی از اهداف این همایش اشاره کرد و گفت: علی رغم تلاش‌ها و فعالیت‌های قابل تقدیر سازمان‌های مسئول هنوز تا ساماندهی مناسب بازار کار راه درازی در پیش داریم که یکی از تبعات آن پایین بودن میانگین سرمایه اجتماعی در کشور است.
مجری انحصاری برنامه مهارت سنجی حرفه‌ای با استاندارد اروپایی ESCO در ایران افزود: بر این باوریم که بار اصلی این مسئولیت نه بر دوش نهادهای حاکمیتی بلکه بر عهده اتحادیه‌های صنفی و بخش خصوصی است و در این راه برنامه مهارت سنجی ESCO می‌تواند بخشی از راه حل باشد.
وی با اشاره به اینکه هزاران نیروی ماهر جویای کار، رزومه‌های خود را به صورتی غیراستاندارد در سایت‌های نامعتبر به اشتراک می گذارند که اغلب هیچ دستاوردی برای خودشان و کشور ندارد، افزود: از طریق توافقی که با دانشگاه فرانسوی MGUniversity صورت گرفت، امکان انتقال تجربه موفق 28 کشور اتحادیه اروپا در ساماندهی بازار کار و آموزش حرفه‌ای در ایران و برای نخستین‌بار در خاورمیانه فراهم شد که از این طریق، «امکان ثبت بین‌المللی توانایی‌ها و شایستگی‌های حرفه‌ای نیروی ماهر و خلاق ایرانی مهیا شده است.
حمیدرضا کمالی شاغل محور بودن، جلب مشارکت همگانی، شفافیت فرآیندها، در دسترس بودن و توسعه گام به گام و متناسب با اقتضائات قانونی و فرهنگی کشور را از ویژگی‌های برنامه برنامه مهارت سنجی حرفه‌ای با استاندارد اروپایی عنوان کرد و گفت: این برنامه، کارآمدی را اصل قرار می دهد و به شدت از مدرک‌گرایی و مدرک فروشی پرهیز دارد و همه راهبردهای آن، مشوق تعامل حرفه‌ای و دوری از رقابت‌های ناسالم است. لذا تنها برای کسانی جذاب و مفید است که به صلاحیت حرفه‌ای خود اطمینان و به شایسته سالاری اعتقاد دارند.
رئیس شورای سیاستگذاری همایش استانداردهای جهانی روابط عمومی با بیان اینکه در شرایط پساکرونا و تاثیر این پاندمی بر بازار کار و آموزش، لازم است از پیش بینی‌ها، برآوردها، تجارب و رویکردهای کشورهای دیگر در حوزه مشاغل مطلع شویم و در تصمیم‌سازی، تصمیم‌گیری‌ و هدایت نیروی کار از آن بهره گیریم تصریح کرد: بنا داریم به صورت منظم همایش‌هایی را برای بررسی آخرین تغییر و تحول در نیازهای دانشی و مهارتی مشاغل به ویژه در شرایط پساکرونا برگزار کنیم.

چقدر مفید بود؟

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رای ها: 0

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست