داستان پینوکیو این قصه را همه تان شنیده اید

وبلاگ بازاریابی و اخبار
بدون دیدگاه

داستان #پینوکیو

این قصه را همه تان شنیده اید. ژپتو (ژوپیتر) عروسکی چوبی می سازد شبیه عروسک های خیمه شب بازی ولی فراموش می کند نخ های آن را نصب کند و این عروسک به نوعی صاحب اختیار می شود (پیکنو به زبان لاتین یعنی دم بریده).
وقتی ژپتوی پیر می خوابد پری مهربان به سراغ پینوکیو می‌آید و به او جان میدهد. (شب، تاریکی و پری مهربان ماهیت مادینه روانی یا آنیمایی دارند و معنای کلمه آنیما نیز جان یا حیات است).

این گونه است که وقتی ژپتوی پیر از خواب برمی خیزد عروسک ناتمام خود را می بیند که از درو دیوار بالا می رود و کارگاه نجاری‌اش را به هم می ریزد.
ژپتو پسرکی سر به راه می خواهد بنابراین برای پینوکیو کیف و کتاب و کفش و کلاه مدرسه می خرد و او را روانه مدرسه می کند اما در راه مدرسه روباه مکار و گربه نره در کمین کودکانند. (گربه نره نماد غریزه است و روباه نماد طمع می باشد و این دو از دیدگاه روانشناسی تحلیلی نماد سایه یا shadow هستند).

روباه و گربه بارها پینوکیو را فریب می دهند. یک بار با وسوسه سیرک، یک بار با وسوسه شهر بازی، یک بار با طمع جنگلی که در آن پول ها را می کارند و درخت پول سبز می شود و پینوکیو در این مسیر بارها هر چه دارد می بازد و به صفر می رسد:
خنک آن قماربازی که بباخت آن چه بودش
بنماند هیچش الا هوس قمار دیگر

نقطه اوج داستان هنگامی است که پینوکیو با مدد فرشته مهربان از فریب روباه و گربه رهایی می یابد و به خانه برمی گردد اما ژپتو (ژوپیتر/یهوه) را در خانه نمی یابد به ناچار برای یافتن گمشده اش به سفری دیگر رو می آورد: سفری دریایی (دریا هم نماد پوزیدون است که سایه زئوس / ژوپیتر است و هم نماد ناخودآگاهی) و پینوکیو در این سفر یونس وار به شکم ماهی فرو می رود (ماهی نماد دیونیزوس است و در عین حال شکم ماهی نماد ظلماتی است که خضر آب حیات در آن می یابد و سیری انفسی پس از سیر آفاقی را نشان می دهد) و این بار پینوکیو با پدر به خانه برمی گردد و از خلقت خود فراتر می رود و انسان می شود!

#کارلا_کلودی نویسنده ایتالیایی در داستان پینوکیو تمام مراحل سفر قهرمانی و آرکه تایپ های یونگی را به کار می گیرد تا در پس داستانی به ظاهر کودکانه و جذاب درس زندگی برونی و درونی را سینه به سینه انتقال دهد.

@psychomod

#خبر جدید
#پژوهش

محققان کشف کرده‌اند که با فروکردن یک عدد چای کیسه‌ای به داخل لیوان‌تان، حدود ۱۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون قطعه‌ی میکروسکوپی پلاستیک وارد نوشیدنی‌تان میشود.

منبع: CNN
@psychomod

دل از من برد و روی از من نهان کرد
خدا را با که این بازی توان کرد

شب تنهاییم در قصد جان بود
خیالش لطف‌های بی‌کران کرد

شبتان بخیر
@psychomod

acad1dd9-4605-40ec-9fee-b727557f06b9.jpg

خوش برآمد آن گل ص دبرگ من
سبزتر شد سبزه زارم اندکی

صُبحدم آن صبح من زد یک نفس
زان نفس من برقرارم اندکی .

#مولوی

صبحتان بخیر

@psychomod

fe38d331-d860-4290-af0b-33400da21654.jpg

#هیجانات اطلاعات هستند نه نتیجه‌گیری

تحیقیقات متعدد حکایت از آن دارند که افراد به این دلیل دچار مشکلات متنوع میشوند که از هیجانات خود #نتیجه‌گیری میکنند در حالی که هیجانات نقش اطلاع رسانی دارند برای مثال احساس درماندگی به این معنی نیست که فرد واقعا درمانده است یا بدون هیچ مهارتی و بی کفایت است. پذیرش ترس به این معنا نیست که فرد واقعا بزدل است ترس صرفا به فرد میگوید که خطری در کمین است و باید از آن دوری کرد یا دامنه احتیاط را رعایت کرد. بنابراین باید به هیجانات اجازه بروز دارد و جذبشان کرد نه اینکه آنها را بازداری یا سرکوب کرد. هنگامی که افراد بتوانند این هیجانات را تجربه کنند و بپذیرند آنگاه تغییر رخ خواهد داد.

نتیجه گیری از احساسات میتواند در رابطه بین #زوجین نیز اتفاق افتد برای مثال ممکن است فرد به خاطر اینکه همسرش به او اطلاع نداه یا زنگ نزد احساس غم داشته باشد و نتیجه گیری کند که من دوس داشتنی نیستم با آدم بی ارزشی هستم و او اصلا مرا دوست ندارد و یا حتی بدتر از آن هیچ کس مرا دوست ندارد . این افراد اغلب وقت صرف نمیکنند تا به صدای هیجانات خود گوش دهند بلکه به طور سریعی به نتیجه گیری از آنها دست میزنند.

@psychomod

چقدر مفید بود؟

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رای ها: 0

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست