تکنیک بنویس، بخوان، بسوزان

تکنیک بنویس، بخوان، بسوزان

بعضی تکنیکهای پست مدرن در روانشناسی مانند ایین های باستانی و به گونه ای سحر آمیز هستند، ولی جالب است که اغلب خیلی خوب کار می کنند. یکی از این تکنیکها که برای بخشیدن کمک کننده است، تکنیک بنویس، بخوان، بسوزان است که برای حل مسائل تعاملی می تواند کمک کند.

در این #تکنیک فردی که بیشترین مساله را با او دارید و او را نبخشیده اید در نظر بگیرید. آنگاه یک قلم و کاغذ بردارید و شروع به نوشتن نامه به او نمایید. در این نامه همه مسائلی که بین شما پیش آمده و تمام حرفهای ناگفته و هر چیزی که شما را رنجانده است مطرح کنید ونگذارید حرفی ناگفته بماند. احتمالا نوشتن اولین نامه کمی مشکل است و ممکن است باعث بروز خشم یا اندوه در شما شود. شاید هم شما نسبت به نوشتن نامه مقاومت داشته باشید و نتوانید آن را شروع کنید و یا در میانه های نامه اینکار را رها نمایید.

ولی پشتکار داشته باشید و وقت کافی بگذارید که نامه را بنویسید. سپس بعد از چند ساعت یا یکی دو روز این نامه را بخوانید. و پس از خواندن آن را بسوزانید. حالا شما آماده نوشتن نامه بعدی هستید. باز به همان شکل نامه ای بنویسید و همان مسیر را طی کنید تا زمانیکه نامه ای که می نویسید شبیه نامه قبلی باشد و حرف و عاطفه جدیدی برای مطرح کردن وجود نداشته باشد. این نامه را هم بخوانید.

این نامه محتوای نهایی ایست که با بررسی آن می توانید تمام مسائلتان را حل نمایید. حواستان باشد نامه ها را تا پیش از سوزاندن جایی نگذارید که کسی بخواند چون ممکن است برایتان دردسر ساز شود.

این تکنیک با تکنیک دیگری تکمیل می شود که پس از نوشتن آخرین نامه، شما خودتان را در موقعیت طرف مقابل قرار می دهید و به نامه آخر پاسخی دقیق و از روی همدلی می دهید.

دیدن دنیا از زاویه دید طرف مقابل و تخلیه هیجانات این تکنیک را به یکی از شیوه های موثر در بخشیدن دیگران تبدیل می کند.

@psychomod

زن ها و مردها علی رغم آنکه در نحوه‌ی ابراز احساسات خود باهم متفاوتند، اما احساسات تقریبا مشابه و یکسانی دارند

براستی اگر که ظرفیت همدلی مردان و پاسخگویی آنان به احساسات و عواطف، مشابه زنان است، چرا مردم معمولا مردها را بی احساس می دانند؟
پاسخ روشن است هرچند زنان و مردان هیجانات مشابهی دارند اما مردان معمولا هیجانات خودرا ابراز نمی کنند.

ما در پژوهش‌های خود دریافتیم که زنان، راحت تر احساسات خود را در قالب کلمات، تظاهرات چهره ای و رفتارهای غیر کلامی ابراز می کنند
مردان معمولا احسایات خود را سرکوب و پنهان می کردند و به #هیجان اتشان اهمیت نمی دادند
یکی از دلایل شاید این باشد که به مردان اموختند محکم باشند و گریه نکنند
اما این همه‌ی ماجرا نیست

#جان_گاتمن
#پرورش_هوش_هیجانی
@psychomod

هیچ پیش‌بینی‌ای را باور نکنید،
مگر اینکه قوی‌ترتان کند

#آنوشا_نیکوبخت
دکترای تخصصی روانشناسی
درمانگر تخصصی RT-CHT
@psychomod

انسان دموکراتیک، تنها در اکنون محض زندگی می کند و قانونی جز میل زودگذر ندارد. امروز یک غذای چرب و لذیذ به همراه شراب نوش جان می کند . فردا یک بودایی تمام عیار است، روزه ی زاهدانه، آب زلال و توسعه ی پایدار. دوشنبه، به قصد داشتن اندامی مناسب، ساعت ها بر روی یک دوچرخه ثابت رکاب میزند.
سه شنبه، تمام روز را می خوابد، سپس دودی به بدن می زند و شکم چرانی مفصلی می کند. چهارشنبه، قصد خود را برای مطالعه ی فلسفه اعلام می کند، اما در نهایت ترجیح می دهد هیچ کاری انجام ندهد. روز پنج شنبه، بر سر میز ناهار، سیاست است که او را شعله ور می کند، بر ضد نظر همسایه اش برمی آشوبد و از شدت خشم بالا و پایین می پرد، و با همان شور غضبناک علیه جامعه مصرفی و جامعه نمایش اعلام جرم می کند.
شب، به سینما می رود و به تماشای یک فیلم بسیار مزخرف درباره ی جنگ های قرون وسطایی می نشیند. به خانه بازمیگردد، میخوابد و خواب می بیند که وارد مبارزه ی مسلحانه برای آزادسازی خلق های تحت ستم شده است. فردای آن روز، در عین خماری به سر کار می رود و مذبوحانه می کوشد تا منشی دفتر مجاور را اغوا کند. او کسب و کار خوبی به هم خواهد زد، این تضمین شده است! سودهای کلان در انتظار اوست! اما الآن تعطیلات آخر هفته است، بحران اقتصادی است، هفته ی آینده همه چیز روبراه خواهد شد. زندگی سعادتمندی است و از همه مهم تر، به همان میزان که آزاد است بی_معناست. خریدن آزادی به قیمت بی معنایی، قیمت گزافی نیست.

#آلن_بدیو

@psychomod

#موسیقی و #هیجان در گفتار انسان و همتاهای احتمالی در گونه‌های دیگر

ادامه مطلب در پست بعد.

@psychomod

چقدر مفید بود؟

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رای ها: 0

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست