توضیحات کتاب: مقوله برندسازی یا برندینگ یکی از موضوعات مهم نه تنها در دنیای کسب و کار بلکه در تمام جوانب زندگی انسان امروزی است

توضیحات کتاب:

مقوله برندسازی یا برندینگ یکی از موضوعات مهم نه تنها در دنیای کسب و کار بلکه در تمام جوانب زندگی انسان امروزی است. در یکی دو قرن اخیر بخصوص در کشورهای پیشرفته توجه زیادی به بحث برند سازی شده و نتیجه آن نیز خلق و پرورش برندهاییست که توسط چند کشور محدود در سرتاسر دنیا توسعه داده شده و سهم بزرگی از ذهن، قلب و زندگی مردم دنیا را به خود اختصاص داده است.

چرا برندسازی مهم است؟
برندسازی از آنجا اهمیت پیدا کرد که رقابت برای فروش بالا رفت از آنجا اهمیت پیدا کرد که تولید بر تقاضا پیشی گرفت. در حقیقت هنگامی که میزان تولید یک محصول یا میزان ارائه یک خدمت از تقاضای آن در بازار بیشتر می شود و مخاطبان یا مصرف کنندگان با انتخاب‌های گوناگونی مواجه می شوند، آن شرکت یا محصولی برنده هست که توانسته باشد در قلب، ذهن و زندگی مخاطب نفوذ و رسوب کند. بنابراین برندینگ علمی است که به تولیدکنندگان و فروشندگان کمک می کند تا با اختصاص قسمتی از ذهن و قلب مخاطبان خود، بخشی از کیف پول یا جیب مخاطبان را از آن خود نمایند. لذا هنگامی که رقابت افزایش پیدا می کند و در نتیجه آن فروش سخت تر شده و ماندگاری در ذهن و قلب مخاطب مهم می شود، برند و برندسازی نیز اهمیت پیدا می کند.

حوزه های مختلف برندینگ چیست؟
مبحث برندسازی به دلیل گستردگی مفهوم و کاربرد، در حوزه ها و جنبه های مختلفی از زندگی بشر مطرح می شود که برخی از آنها عبارتند از:

۱- برند محصول: برند محصول آن چیزیست که در ذهن و ناخودآگاه مشتریان و مصرف کنندگان، با دیدن یک محصول، تداعی می شود. مانند نوشابه که با دیدن آن انسان به یاد کوکاکولا یا پپسی می افتد.

۲- برند سازمانی یا شرکتی: این نوع از برند چیزیست که در مشتری یا مخاطب حس اطمینان یا اعتمادی را تداعی می کند که مشتری را نسبت به آن وفادار کرده و برای خرید محصول یا خدمت آن شرکت به تصمیم گیری مشتری کمک میکند. مانند اپل، سامسونگ و … با تنوع محصول و خدمات فراوان.

۳- برندینگ جغرافیایی: آن چیزیست که یک منطقه یا یک سرزمین را متمایز و در ذهن و قلب مردم ماندگارمی کند. مانند: اصفهان، ترکیه، سواحل قناری و …

پرسنل برندینگ چیست و چرا برندسازی شخصی اهمیت دارد؟
برندسازی سازی فردی حوزه چهارم مبحث بزرگ برندینگ است و مختص همه افراد جامعه است که متاسفانه افراد اندکی به آن توجه می کنند. برند شخصی یک فرد مجموعه ای از رفتار، گفتار، طرز تفکر، تخصص و جنبه های مختلفی از زندگی یک فرد است که شخصیت و کاریزمای آن فرد را در ذهن دیگران تشکیل می دهد. در واقع همه افراد ذاتا دارای یک برند شخصی هستند چرا که از زمان تولد آن فرد، دیگران یک نوع تصور و برداشتی در مورد شخصیت آن فرد بر اساس رفتار و گفتار او دارند اما افرادی موافقند که بتوانند خودشان ذهنیت دیگران را نسبت به خود بسازند یا به بیان دیگر خودشان برندشخصیشان را شکل دهند. بنابراین برندسازی شخصی از آن جهت مهم می شود که هر فردی مجبور است قبل از اینکه دیگران در مورد او برداشت یا تصور اشتباهی داشته باشند، خود آن فرد تصور درست را در ذهن افراد جامعه شکل دهد. مزایای پرسنل برند چیست؟ برندسازی یکسری مزایا هم برای صاحب برند دارد و یکسری مزایا نیز برای مخاطبان برند دارد که برخی از آن‌ها در ادامه بیان شده است.

فواید برند برای مخاطبان
۱- مخاطبان در مواجهه با برند احساس اطمینان بیشتر و ریسک کمتری دارند.

۲- مخاطبان می توانند با تکیه بر کیفیت، معروفیت م مزایای برند، به دیگران فخر بفروشند و به برند افتخار کنند.

۳-برند به مخاطب در تصمیم گیری خرید بسیار کمک می کند و کیفیت خرید مخاطب را بالا می برد.

مزایای برند برای صاحب برند
۱- باعث افزایش وفاداری مخاطب به برند می شود.

۲- سودآوری برند را افزایش می دهد.

۳-صاحب برند را در میان رقبا برجسته کرده و از آسیب پذیری او جلوگیری می کند.

۴- هزینه های بازاریابی و تبلیغات را کاهش می دهد.

۵-امکان توسعه صاحب برند، یا محصول و خدمات او را به راحتی فراهم می کند.

چرا سرآشپزان باید به برند شخصی خود توجه کنند؟
برند شخصی در دنیای امروز که در آن با ورود تعداد زیادی از سرآشپزان، سطح رقابت به شدت افزایش پیدا کرده است، بسیار اهمیت دارد. داشتن یک برند شخصی معتبر علاوه بر اینکه به شناخت بیشتر مخاطبان از سرآشپزان منجر می شود، به آنها کمک می کند تا بهتر و راحت تر خود را در میان رقبایشان متمایز کنند. از طرف دیگر برندشخصی یک سرآشپز حتی می تواند به اعتبار رستوران یا کافه ای که در آن مشغول هست نیز بیفزاید. حتما شما هم نمونه های بسیاری را مشاهده کرده آید که در آن مردم برای خوردن غذای یک سرآشپز معروف به یک رستوران یا فست فود نه چندان معروف مراجعه می کنند. علاوه بر موارد فوق، برند شخصی به آشپزان و سرآشپزان در کاریابی و اشتغال نیز کمک بسزایی خواهد کرد و باعث می شود که سریعتر و بهتر شناخته و استخدام شوند.

چقدر مفید بود؟

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رای ها: 0

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست