تخیل حماقت و یا کارآفرینی و نوآوری

تخیل حماقت و یا کارآفرینی و نوآوری
(داستان هتل فضایی ناسا)

خیلی از اقدامات کارآفرینانه ریشه در تصورات ذهنی کارآفرینان و متخصصان قرار داره. ایده هایی که در زمان خود احمقانه به نظر می رسند.‌ ولی عملی شدند حتی چند دهه بعد مانند کتاب های سفر به ماه و یا بیست هزار فرسنگ در زیر دریا اثر ژول ورن.
و یا استراتژی هایی که ذهنی و احمقانه به نظر می رسند ولی منشا اثرات بزرگ می شوند مثل داستان گوشی آیفون و ایده تخیلی استیو جابز
ولی همه اینها به حقیقت پیوستند یا بهتره بگیم تجاری شدند

کلیپ بالا یک ایده به ظاهر تخیلی لز ناسا برای ساخت هتل فضایی را نشان می دهد که قراره تا هفت سال دیگر افتتاح شود

این هتل دارای اتاق ها سینما سالن ورزشی رستوران کافی شاپ و. است و در ایستگاه فضایی ساخته میشه. ساختمون هتل شبیه فرمان کشتی بوده و مثل چرخ و فلک می چرخه.

اینها گفتم که یادآوری کنم گاهی ایده های احمقانه و تخیلی منجر به نوآوری های بزرگ می شوند. بنابراین بهتره گاهی اوقات ایده ها و استراتژی های به ظاهر تخیلی یا احمقانه را با دقت بررسی کنیم.
علی داوری:عضو هیات علمی دانشگاه تهران

داستان نخوردن مرغ کارشناس تلویزیون و خوردن شیرینی ماری آنتوانت

این روزها در خبرها صحبت های یک مهمان در برنامه زنده و گفتن اینکه مردم مرغ نخوردند و فقط برنج خالی و یک نوع میوه بخورند مرا یاد داستان ماری آنتوانت انداخت.

ماری آنتوانت یک بانوی اشراف‌زاده فرانسوی بود که از واقعیت های جامعه خبر نداشت و زمانی که صدای اعتراض مردم در انقلاب فرانسه بلند شد پرسید که مردم چه می‌خواهند؟ پاسخ دادند مردم گرسنه‌اند و نان می‌خواهند و او گفته بود اکنون که نان ندارند چرا شیرینی نمی‌خورند!

این داستان شرایط کنونی جامعه ماست و فردی که می گوید مردم برنج خالی بخورند و یا مردم چند نوع میوه نخورند و قناعت کنند همان داستان بی خبری است. مشکل الان اینجاست که برخی حتی نمی توانند برنج و یک نوع میوه را هم بخرند

بنظرم در این مورد صدا و سیما مقصر نیست. بارها مهمان برنامه های رادیویی و تلویزیونی بوده ام. در آنتن زنده ممکن است مهمان حرف بی ربط هم بزند. ولی مشکل اینست این حرف نشان از بی خبری است مثل اینکه گفته شود مردم به جای نان شیرینی بخورند.

پایین بودن مجموع رشد اقتصادی کشور در حد صفر طی ده سال نتیجه آن مشکلات امروزی و گسترش شکاف طبقاتی است.

بایستی امیدوار بود که آغاز سال شروع دهه رشد اقتصادی مجدد بر اساس یک استراتژی واقع بینانه باشد تا شاهد کاهش چنین چالش هایی باشیم.

علی داوری: عضو هیات علمی دانشگاه تهران

چقدر مفید بود؟

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رای ها: 0

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست