بخش سوم صفحه دیداری فضایی

#بخش_سوم
#توجه
#صفحه_دیداری_فضایی
#اختلالات_یادگیری

توزیع توجه فضایی

#توزیع_توجه_فضایی موضوع تحقیقات قابل توجهی بوده‌ و باعث توسعه استعاره‌ها و مدل‌های متفاوتی شده است.

استعاره نورافکن
با توجه به استعاره نقطه کانونی کانون توجه مشابه یک پرتو نورافکن است.
پروتو‌های #نورافکن به یک موقعیت مکانی هدایت می‌شود و ترجیحا همه چیز در مسیر همان پرتو مورد توجه و پردازش قرار می‌گیرد در حالی که به اطلاعات بیرون از پرتو توجهی نمی‌شود. این بدین معناست که تمرکز توجه دیداری به یک اندازه فضایی محدود است و به سمت پردازش دیگر نواحی در زمینه دیداری می‌رود.

استعاره زوم لنز

تحقیقات نشان می‌دهد که توجه متمرکز می‌تواند میزان متفاوتی داشته باشد. #اریکسون و سنت #جیمز استعاره زوم لنز را پیشنهاد دادند که جایگزینی برای استعاره نورافکن است و ماهیتی متغیر از توجه را در نظر می‌گیرد.
این استعاره توجه را به یک لنز شبیه می‌داند که می‌تواند تمرکز #توجه را محدود یا گسترده کند. این مدل یافته‌هایی را پشتیبانی میکند که نشان می‌دهند توجه را می‌توان در هر یک از مناطق وسیع زمینه بصری توزیع کرد و یا در بشکل متمرکز دراورد.

در حمایت از این قیاس تحقیقات نشان داده‌است که بین اندازه تمرکز توجه و کارایی پردازش درون یک لنز زوم رابطه معکوس وجود دارد.


بانک شماره موبایل دندانپزشکان

برای کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید

مدل گرادیان

#مدل_گرادیان یک نظریه جایگزین در توزیع توجه فضایی است. این مدل پیشنهاد می‌کند که میزان تمرکز بر منابع توجهی که در یک الگوی گرادیان قرار می‌گیرند با منابع متمرکز در کانون تمرکز و منابع دور از مرکز کاهش می‌یابد.

داونینگ تحقیقاتی را با استفاده از سازگاری پارادایمی پوسنر انجام داد که این مدل را پشتیبانی می‌کند. نتایج پژوهش‌های داونینگ نشان داد که تسهیل توجه به تدریج با فاصله از محل ارائه محرک کاهش می‌یابد. با این حال تمام تحقیقات از مدل گرادیان پشتیبانی نمی‌کند.

به عنوان مثال #هیوز و #زیمبا یک آزمایش مشابه انجام دادند. آنها از یک توزیع گسترده آرایه بصری استفاده کردند و اعلام کردند که شواهدی از اثرات گرادیان وجود ندارد زیرا پاسخ زمانی سریع تر ارائه میشود که نشانه‌ها و هدف‌ها در همان زمینه باشند. پاسخ‌های کندتر هم زمانی ارائه شدند که محرکها در زمینه‌های مختلف بودند. مکان ارائه محرک نقش مهمی در توجه به عنوان یک آزمایش یک بعدی داشتند آنها اعلام کردند که فقط هنگام استفاده از مکان ثابت ارائه محرک یک الگوی گرادیانت را یافتند.

بنابراین فرض می‌شود اندازه گرادیان می‌تواند مطابق با شرایط تنظیم شود. اگر یک صفحه نمایش خالی وجود داشته باشد می‌توان یک گرادیان گسترده‌تر به دست آورد زیرا توجه می‌تواند گسترش یابد.

#آنوشا_نیکوبخت
دکترای تخصصی روانشناسی
درمانگر تخصصی RT-CHT
@psychomod

ادامه دارد

چقدر مفید بود؟

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رای ها: 0

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست