بازاریابی در واتساپ | واتساپ مارکتینگ را چگونه شروع کنم؟

بازاریابی-در-واتساپ

پرسشی که ذهن خیلی‌ها وجود دارد این است که چگونه می‌توانیم از واتساپ برای بازاریابی استفاده کنیم؟ بازاریابی در واتساپ برای کسب‌وکار من جواب می‌دهد و چه ریسک‌هایی در این مسیر  وجود دارد. در این مقاله می‌خواهیم تا حدود این ابهامات رو مرتفع کنیم.

زمانی که صحبت از شبکه‌های اجتماعی می‌کنیم، سایتهایی مانند فیس‌بوک، اینستاگرام و توئیتر به سرعت در ذهن تداعی می‌شوند. اما پیام‌رسان‌هایی مانند واتساپ و تلگرام، از نظر تعداد کاربران با شبکه‌های اجتماعی قابل رقابت هستند و امروزه پیام‌رسانها به سرعت و با گستردگی بالایی برای بازاریابی استفاده می‌شوند.

واتساپ با داشتن 1.5 میلیارد کاربر فعال ماهانه در سطح جهان، گوی سبقت را از دیگر پیام‌رسان‌ها ربوده است و لذا در بازاریابی اهمیت بالایی دارد. لذا نمی‌توان از نفوذ واتساپ در میان کاربران چشم‌پوشی کرد. از این‌رو باید دید که تا چه میزان و با چه قدرتی از واتساپ برای بازاریای استفاده می‌کنیم. همچنین مانند تمامی حوزه‌های شناخته‌نشده جدید، بازاریابی در واتساپ، فرصت‌ها و ریسک‌هایی برای کسانی که نخست در آن ورد می‌کنند، دارد.برای دانلود بانک شماره واتساپ کلیک کنید.

واتساپ چیست؟

واتساپ برنامه‌ای رایگان هست که روی گوشی موبایل نصب می‌شود که اجازه می‌دهد به صورت رایگان و بدون آنکه هزینه‌ای پرداخت کنید، با دوستانتان چت کنید و برای آنها پیام ارسال کنید. این اپلیکشن همچنین این امکان را نیز به شما می‌دهد تا عکس، ویدئو و دیگر فایلهایتان را با دوستانتان به اشتراک بگذارید و با آنها به صورت رایگان به صورت صوتی و تصویری صحبت کنید.

در کشورهایی که تعرفه پیامک آنها بالا هست مانند برزیل، مکزیک و مالزی، 60 درصد از مردم برای ارسال پیام از واتساپ استفاده می‌کنند. در حقیقت واتساپ در 109 کشور جایگزین ارسال پیامک شده است و 55.6 درصد از مردم جهان را به خود جذب کرده است.

پس از آنکه فیسبوک واتساپ را با 19 میلیارد دلار واتساپ را در سال 2014 خریداری کرد ولی هنوز نیز قابلیت‌های کاربر پسند برای بازاریابی  را همانند پیام‌رسان فیس‌بوک ندارد.

واتساپ بیزینس چیست؟

واتساپ بیزینس (WhatsApp business)، نرم‌افزاری رایگان است که هم برای اندروید و هم برای آیفون قابل استفاده است. لذا واتساپ بیزینس همانند واتساپ در لپ تام قابل استفاده نیست. لذا اصطلاحات نسخه دسکتاپ واتساپ بیزینس تاکنون ارائه نشده است. واتساپ بیزینس که توسط شرکت فیس‌بوک ارائه شده است، برای کسب‌وکارهای کوچک درنظر گرفته شده است. لذا امکاناتی در آن وجود دارد که سبب رشد در کسب‌وکارهای کوچک می‌شود.

واتساپ بیزینس ارتباط با مشتریان را ساده می‌سازد. مهمترین مساله‌ای که در ارتباط با مشتریان وجود دارد، پاسخ‌دهی سریع به آنها می‌باشد. لذا در واتساپ‌بیزینس می‌تون تعریف کرد که چگونه به صورت خودکار به پرسش‌ها و نیازهایی که از طرف مشتریان مطرح می‌شود، پاسخ داد.

مزیت عمده دیگر واتساپ بیزینس آن است که محیط آن بسیار شبیه واتساپ می‌باشد. لذا کار کردن با آن مشابه واتساپ می‌باشد. از این رو برای مالکان کسب‌وکارهای کوچک، کارکردن با آن آسان می‌باشد.

سه ویژگی عمده‌ای که در حال حاضر در واتساپ بیزینس وجود دارد، به شرح زیر می‌باشد:

الف) پروفایل کسب‌وکار (Business Profile): در پروفایل کسب‌وکار می‌توانید اطلاعات مهم کسب‌وکارتان مانند آدرس، ایمیل و وب‌سایت را منظور کرد.

ب) آمار ارسال پیام‌ها (Statistics): این امکان فراهم شده است تا بدانیم چند درصد از پیام‌هامون با موفقیت ارسال شده‌اند و چند درصد از آنها به دست مشتریانمون رسیده‌‌اند.

ج) ابزارهای پیام‌رسانی (Messaging Tools): ابزارهایی هستند تا با بهره‌گیری از آنها به سرعت به مشتریانمون پاسخ دهیم

برای دانلود واتساپ بیزینس می‌توانید از Google Play Store و همچنین App Store استفاده کنید.

لذا چنانچه شما کسب‌وکاری ندارید، نیازی به دانلود این نرم‌افزار ندارید و با بهره‌گیری از همان واتساپ می‌توانید برای مکالمه و پیام‌دادن به دوستانتون استفاده کنید.

چگونه از واتساپ استفاده کنیم؟

واتساپ نسخه‌های مخصوصی برای اندروید، آیفون، ویندوز موبایل و نوکیا S40 ارائه کرده است. همچنین واتساپ برای وب، ویندوز و همچنین مک، نسخه‌هایی ارائه کرده است که لازمه استفاده از آنها، نصب واتساپ بر روی گوشی موبایل می‌باشد.

هماننند تمام پیام‌رسان‌های دیگر که بر اساس شماره موبایل هستند، در واتساپ نیز پس از نصب، کشور و شماره موبایل شما را دریافت می‌کند. لذا کد تایید ثبت نام به شماره تلفن شما پیامک می‌شود. برای تنظیم کردن پروفایل در واتساپ، می‌توانید اطلاعات خود از فیس‌بوک را نیز به واتساپ انتقال دهید. همچنین علاوه بر آن می‌توانید اطلاعات جدید پروفایل خود را نیز در واتساپ تعریف نمایید.

واتساپ از تلفن‌هایی که در لیست مخاطبین شما هست استفاده می‌کند تا لیستی از افرادی که می‌توانید در واتساپ با آنها تماس بگیرید را به شما نشان دهد. هر کسی که در لیست مخاطبین خود در تلفن همراهش، شماره موبایل شما را ذخیره کرده باشد، به صورت اتوماتیک شما را در لیست مخاطبین خود در واتساپ می‌بیند. البته در تنظیمات حریم خصوصی واتساپ امکانی وجود دارد تا شما در لیست مخاطبین کسانی که شماره شما را ذخیره کرده‌اند، قرار نگیرید.

چهار  را برای به اشتراک گذاری، پیام‌ها، عکس‌ها و ویدئوها در واتساپ وجود دارد:

الف) چت دونفره یا چت یک به یک

همانند پیام‌رسان‌های دیگر و یا دیگر برنامه‌ها چت، شما می‌توانید با هرکسی که در لیست مخاطبین شما قرار دارد (شماره او را در تلفن همراه خود ذخیره کرده‌اید و او نیز در نرم‌افزار واتساپ ثبت نام کرده است)، پیام ارسال کنید. همچنین می‌توانید با او تماس صوتی و ویدئویی داشته باشید و یا پیام صوتی برایش ارسال کنید

ب) لیست‌های پخش (broadcast lists)

زمانی که شما پیامی را برای لیست پخشی ارسال می‌کنید، پیام شما به تمام افرادی از آن لیست ارسال می‌شود که شماره شما رو در تلفن همراهشون ذخیره کرده باشند. لذا تک تک آن افراد، پیام شما را همانند پیامی عادی می‌بینند. لذا متوجه نمی‌شوند که پیام شما برای دیگران نیز ارسال شده است.

این قابلیت مشابه BCC (Blind Copy Carbon) هست که در ایمیل نیز استفاده می‌شود. لذا اگر فردی که پیام شما با لیست پخش به او رسیده است، پیام شما رو ریپلای کند، پیام تنها به شما ارسال می‌شود و از این به بعد همانند چت دونفره می‌باشد. محدودیت مخاطبین در لیست‌های پخش، 256 مخاطب می‌باشد

ج) گروه‌ها

گروه‌ها در واتساپ این امکان را فراهم می‌سازند تا پیام شما همزمان میان 256 نفر به اشتراک گذاشته شود. لذا همانند چند دو نفره، در گروه می‌توان عکس، فیلم، صوت و فایل‌های دیگر را به اشتراک گذاشت و تمامی اعضای گروه در گروه مشارکت داشته باشند.

د) چت دونفر بدون ذخیره کردن تلفن

در واتساپ مشابه تلگرام و یا اینستاگرام، مفهوم نام‌کاربری (username) وجود ندارد. اما تلفن موبایل کارابران نقش کلیدی دارد. لذا در واتساپ شماره موبایل همانند نام کاربری در تلگرام می‌‌باشد. لذا چنانچه شخص شماره تلفنش 09121400237 هست و می‌خواهید در واتساپ برایش پیام ارسال کنید، کافی است لینکی مانند لینک زیر ایجاد کنید:

http://wa.me/989121400237

با کلیک بر روی این لینک، نرم‌افزار پیش‌فرض واتساپ شما باز می‌شود و می‌توانید بدون ذخیره کردن آن شماره در لیست مخاطبین، برایش در واتساپ پیام ارسال کنید. خرید ممبر واتساپ یکی از بهترین راه هاست.

چرا باید از واتساپ برای تبلیغات و بازاریابی استفاده کنم؟

مهمترین دلیلی که استفاده از واتساپ را برای تبلیغات و بازاریابی اجتناب‌ناپذیر می‌کند، آن است که درصد بسیار زیادی از مشتریان شما، هم‌اکنون از واتساپ استفاه می‌کنند. در هر روز، بیش از 60 میلیارد پیام از طرق واتساپ میان کاربرانش ردوبدل می‌شود.

نکته بسیار جالب آن است که کاربران واتساپ و دیگر پیام‌‌رسان‌ها مانند تلگرام تمایل دارند تا با کسب‌وکارها در داخل پیام‌رسان تعامل بیشتری داشته باشند و عملا به جای آنکه پیامک و یا تماس تلفنی برای خریدهایشان داشته باشند، این تماس‌ها و تعاملات از طریق پیام‌رسان انجام شود.

بر اساس مقاله چگونه پیام‌رسان‌ها تجارت رو پیش می‌برند (How messaging moves business) که در فیس‌بوک منتشر شده است، 67 درصد از کاربران پیام‌رسان‌های موبایل (مانند واتساپ و تلگرام)، گفته‌اند که طی 2 سال آینده تمایل دارند که بیشتر از این روش برای ارسال و دریافت پیام  با کسب‌وکارها استفاده کنند. همچنین 53 درصد از این افراد گفته‌اند که بیشتر تمایل دارند از کسب‌وکاری خرید کنند که بتوانند مستقیما و بدون واسطه به آنها پیام ارسال کنند.

لذا، چنانچه بیشتر مشتریان شما افراد جوانی هستند، بیشتر تمایل دارند تا از پیام‌رسان‌هایی مانند تلگرام و یا واتساپ با شما در ارتباط باشند و اینکه با هم تماس تلفنی و یا پیامکی، پست و یا ایمیلی داشته باشید، از جایگاه پایین‌تری برخوردار است. تحقیقات نشان می‌دهد که افرادی که بین 18 و 29 سال سن دارند، بیش از افرادی که بالاتر از 50 سال سن دارند از پیام‌رسان‌هایی مانند واتساپ استفاده می‌کنند.

آمار جالب دیگر آن است که 98 درصد از پیام‌ها که در پیام‌رسانی مانند واتساپ ارسال می‌شوند، خوانده می‌شوند و 90 درصد آنها طی 3 ثانیه اول باز می‌شوند.

اجتماع تاریک (dark social)  چیست؟

فیس‌بوک، اینستاگرام و لینکدین شبکه اجتماعی هستند. اما پیام‌رسان‌هایی مانند واتساپ و تلگرام شبکه اجتماعی نیستند، هرچند در آنها این قابلیت وجود دارد تا پیام‌ها به صورت مستقیم و از طریق کانال و گروه منتشر شود، اما این انتشار محدود است و گستردگی شبکه‌های اجتماعی را ندارد. از این رو به اجتماع تاریک یا دارک سوشیال شناخته می‌شوند. ارسال ایمیل به دسته‌ای از مخاطبان نیز همانند ارسال پیام در گروه و کانال نیز در خانواده اجتماع تاریک یا دارک سوشیال قرار می‌گیرد.

هرچند شبکه‌های اجتماعی در انتشار اطلاعات نقش عمده‌ای دارند اما تحقیقاتی که در سال 2018 انجام شده است نشان می‌دهد که 84 درصد از اشتراک‌گذاری‌هایی که در فضای آنلاین انجام شده است، در محیط‌های سوشیال دارک یا اجتماع تاریج انجام شده است که این خود بیانگر اهمیت استفاده از پیام‌رسان‌ها برای تبلیغات و بازاریابی می‌باشد.

استراتژی، راهکارها و نکات بازاریابی در واتساپ

تاکنون واتساپ امکان مستقیمی برای تبلیغات کسب‌وکارها و فروش آن ارائه نکرده است. لذا این کار همانند تبلیغات در فیس‌بوک و اینستاگرام که با پرداخت هزینه به شرکت فیس‌بوک انجام می‌شود، بازاریابی در واتساپ نیازی به پرداخت هزینه ندارد. لذا این امر سبب می‌شود تا بازاریابی به شیوه‌های نوآورانه و خلاقانه توسط کسب‌وکارها انجام شود.

از آنجایی که در حال حاضر، واتساپ ضریب نفوذ بالاتری نسبت به دیگر پیام‌رسان‌ها دارند، لذا باید استراتژی مشخصی برای بازاریابی در واتساپ داشت. محدودیت‌های کمی وجود دارند که بایست آنها را در زمان تدوین استراتژی برای بازاریابی در واتساپ درنظر داشت. در واتساپ عادی حساب کاربری از نوع اکانت تجاری وجود ندارد. لذا کابران زمانی که از واتساپ عادی برای ارتباط با آنها استفاده می‌کنید، شما را به صورت فردی عادی می‌بینند.

البته این محدودیت در واتساپ بیزینس مرتفع شده است. لذا در واتساپ بیزینس می‌تواند اکانت یا حساب کاربری تجاری ثبت کنید. لذا زمانی که برای مشتریتان پیام ارسال می‌کنید، متوجه می‌شود که پیام از فردی عادی ارسال نشده است، بلکه از کسب‌وکار مشخصی ارسال شده است.

در واتساپ با استفاده از لیست پخش (broadcast list)، حداکثر می‌توانید همزمان پیام خودتون رو 256 نفر ارسال کنید. لذا برای بیشتر از این تعداد، باید لیست‌پخش‌های بیشتری ایجاد کنید و یا پیام‌ها را به هر نفر به صورت تکی ارسال کنید.

یک استراتژی که برای برقراری ارتباط با مشتریان در واتساپ مفید هست، این است که در آگهی‌های دیگر، مشتریان رو ترغیب کنید که مثلا برای جایزه و یا دریافت محصول رایگان و یا هر خدمات جذاب دیگر، در واتساپ به شما پیام دهند. لذا اگر آگهی شما در ایمیل تبلیغاتی انبوه می‌باشد، می‌توانید لینکی مانند http://wa.me/989121400237  را در متن آگهی قرار دهید که با کلیک بر روی آن، درخواست خودشون رو براتون ارسال کنند.

با این روش می‌توانید ارتباطات بعدی خود رو با مشتریان حفظ کنید. البته توجه داشته باشید که برای شماره‌ای که در لینک آورده می‌شود، حتما از واتساپ بیزینس استفاده کنید تا بتوانید از امکاناتی مانند پاسخ خودکار به پیام‌ها استفاده کنید.

در استراتژی دیگر، می‌توانید در سایت به مشتریان به صورت نوتیفیکشن پیامی نشان دهید که مشخصات و تلفن خودشون رو وارد کنند و شما با توجه به اینکه مشتری چه مشخصاتی وارد کرده است، پیام اختصاصی در واتساپ برایش ارسال کنید.

ابزارهای بازاریابی در واتساپ

واتساپ مدتی هست که اپلیکیشنی با نام واتساپ بیزینس (WhatsApp business) ارائه کرده است. هدف واتساپ از ارائه این اپلکیشن، کمک به کسب‌وکارهای کوچک می‌باشد. این ابزار رایگان می‌باشد و قابلیت نصب بر روی اندروید و ios را دارد. واتساپ بیزینس به شما کمک می‌کند تا به صورت خودکار به پیام‌ها جواب دهید، پیام‌ها رو مرتب کنید.

در واتساپ بیزینس می‌توانید به پرسش‌هایی که بیشترین تکرار رو دارند، پاسخ‌های مشخصی به صورت خودکار ارسال شود. همچنین برای زمان‌هایی که قادر به پاسخگویی به مشتریانتون نیستید، می‌توانید تنظیم کنید تا پیامی خودکار برایشان ارسال شود تا سپس پاسخگوی آنها باشید. همچنین پیام خوشامد گویی نیز به مشتریان جدیدتان می‌تواند ارسال شود.

لذا از انجایی که تاکنون واتساپ همانند تلگرام API (Application Programming Interface) یا واسط برنامه‌نویسی ندارد، لذا واتساپ بیزینس برای کسب‌وکارهای کوچک بسیار مناسب است. واتساپ امکانی فراهم می‌آورد تا با استفاده از لینکی که در سایت خود قرار می‌دهید، مشتریان می‌توانند با کلیک بر روی آن، بدون آنکه شماره شما رو در گوشی خود ذخیره کنند، با کلیک کردن، به شما پیام ارسال کنند. لذا زمانی هم که به مشتریانتون ایمیل ارسال می‌کنید در قسمت امضای ایمیل (email signature)، می‌توان همان لینک کلیکی واتساپ رو ارسال کنید (مثلا http://wa.me/989121400237 )

در بازاریابی مخصوصا در پیام‌رسان‌ها باید به این نکته توجه داشت که پاسخ سریع دادن به پیام‌ها و عملا سرعت عمل داشتن در ریپلای، بسیار اهمیت دارد. لذا استفاده از پاسخ‌دهنده خودکاری که در واتساپ بیزینس وجود دارد، می‌تواند کارایی شما را بسیار افزایش دهد.

توجه داشته باشید که ابزارهایی وجود دارند که در یک موبایل شما بیش از یک اکانت ایجاد کنید. اما استفاده از آنها به هیچ وجه توصیه نمی‌شوند چراکه سبب مسدود شدن شما توسط واتساپ می‌شود.

هرچند واتساپ قدرت پیام‌رسان فیسبوک (Facebook messenger)  را در بازاریابی ندارد، ولی در آن جهت در حال حرکت می‌باشد. لذا از آنجایی که واتساپ سرویس‌های خاصی برای بازاریابی ندارد، کسب‌وکارهایی که با استراتژی مشخصی بازاریابی در واتساپ رو دنبال کنند و در این زمینه پیش‌رو باشند، برگ برنده‌ای نسبت به دیگر رقبا در اختیار خواهند داشت.

چقدر مفید بود؟

میانگین امتیاز: 5 / 5. تعداد رای ها: 1

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست