بازاریابی تلفنی چیست؟

آموزشی
بدون دیدگاه

بازاریابی تلفنی در شکل کلاسیک آن به گونه ای از بازاریابی گفته می شود که از طریق تماس تلفنی انجام می شود. در این روش می توان از طریق گفتگوی تلفنی به معرفی محصولات برای جذب مشتری اقدام نمود. در این روش چون از طریق شنیدن صدا انجام می شود لذا استفاده از کلمات مناسب در شروع مکالمه برای ترغیب مشتری برای ادامه ی مکالمه بسیار با اهمیت است. در این روش بدون نیاز به حضور فیزیکی می توان تنها از طریق تماس تلفنی با مشتری ارتباط برقرار کرد و با بهره گیری از شیوه های بیانی مناسب به ترغیب مشتری پرداخت. در این روش مرزهای بین المللی حذف می شوند و به راحتی می توان به تبلیغات گسترده تر پرداخت. واسطه ها حذف می شوند و محصول به راحتی به مشتری نهایی می رسد. روش بازاریابی تلفنی توانسته است کسب و کارها را به طور چشمگیری گسترش دهد. بازاریابی تلفنی یکی از کم هزینه ترین شیوه های بازاریابی است.

در بازاریابی تلفنی مهم نیست شغل شما در کدام گروه کسب و کار قرار دارد . ممکن است شما فروشنده یک کسب و کار خانگی باشید یا یک شرکت ارائه خدمات، آنچه اهمیت دارد این است که از طریق بازاریابی تلفن می توانید به سهولت خود را در معرض دید مشتریان قرار دهید و با آگاه کردن آنها از خدمات خود در مسیر جذب مشتری پیشروی نمایید.

بازاریابی تلفنی یکی از موثرترین راه ها برای جذب مشتری و فروش محصولات و ارائه خدمات است

تعریف بازاریابی تلفنی؟

در شیوه ی بازاریابی تلفنی فرد با برقراری تماس تلفنی با مشتری و مخاطبانی که احتمال زیادی برای خرید محصول مورد نظر دارند اقدام به معرفی محصول و فروش آن می نماید. همچنین می توان از پیام های تبلیغاتی از قبل ضبط شده هم بهره برد. آنچه مهم و ضروری است.

فروش تلفنی چیست؟

فروش تلفنی یعنی ارتباط تلفنی با مشتری بالقوه یا تماس تلفنی برای یافتن مشتری بالقوه برای یک محصول. آگاهی داشتن از چگونگی جذب مشتری از طریق بازاریابی تلفنی است. پس حتما قبل از اولین تماس های خود اطلاعات دقیق، مفید و جدیدی در خصوص محصول کسب نمایید و آگاهی خود را از روش های جذب مشتری از طریق ارتباط تلفنی به دست آورید.

به یاد داشته باشید در فروش تلفنی جذب مشتری برای شنیدن خدمات محصول مورد نظر اولین قدم مهم شما می باشد از اینرو لحن شما به عنوان یک بازاریاب تلفنی بسیار مهم است. اطلاع داشتن از روشهای فروش تلفنی برای تشویق مشتری برای خرید یکی از مهمترین موارد برای شروع کار است.

یک بازاریاب تلفنی موفق زمان خود را در مکالمه مدیریت می کند

 

 

بازاریاب تلفنی به چه کسی گفته می شود؟

بازاریاب تلفنی به فردی اطلاق می شود که نمایندگی فروش محصولات یا معرفی محصول و خدمات را از  طریق برقراری ارتباط تلفنی به عهده دارد. مارکتینگ های تلفنی به دو شکل صورت می گیرند:

1-بازاریابی برونگرا یا outbound 

در این روش لیستی از مشتریان بالقوه از قبل تهیه شده تا بصورت دائمی با آنها ارتباط تلفنی برقرار شود و در جریان خدمات جدید محصولات قرار گیرند. لیست این مشتریان توسط بازاریاب های تلفنی یا حضوری جمع آوری شده است.

بیشتر بخوانید
معایب بازاریابی پیامکی

2-بازاریابی درونی یا Inbound 

در این روش تبلیغ محصولات از طریق رسانه های دیگر در معرض دید مشتریان قرار گرفته است و بازاریابان تلفنی منتظر هستند تا مشتری از طریق ارتباط تلفنی برای دریافت اطلاعات بیشتر از خدمات محصول و خرید اقدام نماید. در این روش بسیار حائز اهمیت است که بازاریاب با دادن اطلاعات مفید و کامل، مشتری را برای خرید محصول ترغیب نماید. در این زمان تلاش کنید تا اطلاعات دقیق و خوبی که در تبلیغ نشان داده نشده به مشتری ارائه دهید و جواب های مناسبی مطابق با خواست مشتری به وی تقدیم کنید. تاکید بر روی مزایای محصول مورد نظر در این زمان در جلب مشتری برای خرید بسیار پر اهمیت است.

 

در بازاریابی تلفنی تن صدای دلنشین در مشتری ایجاد انگیزه برای ادامه مکالمه را بوجود می آورد

 

 

خصوصیات اخلاقی بازاریابان موفق

بازاریابی مانند هر کسب و کار دیگری نیازمند مشتری مداری است. در روش بازاریابی تلفنی نیاز است تا بدون پرداختن به حاشیه ها در خصوص موارد با اهمیت محصول با مشتری صحبت شود. بسیار با اهمیت است که بازاریاب رفتاری صمیمانه و مودبانه داشته باشد و به سوالات و خواسته های مشتری توجه نماید به طوری که وی را برای خرید محصول ترغیب و وسوسه کند. یک بازاریاب تلفنی موفق باید اطلاعات خوب و مفیدی از خدمات خود داشته باشد و آنها را به خوبی به مشتری منتقل نماید. یک بازاریاب تلفنی موفق باید مشتری را به محصول مورد نظر علاقمند کند و مشتری نسبت به محصول احساس نیاز پیدا کند و جلوه های خاص محصول را به مشتری یادآوری نماید.

نظم یکی از مهمترین خصوصیات یک بازاریاب تلفنی موفق است. میز کار خود را مرتب نگه دارید و یادداشت هایتان را طبقه بندی کنید تا در زمان مکالمه با مشتری به راحتی به آنها دسترسی داشته باشید. با لحن و صدای دلنشین با مشتری صحبت کنید و این احساس را که شما برای راحتی کار وی با او تماس گرفته اید را به وی منتقل نمایید. یک چهار چوب مناسب برای مکالمات خود در نظر بگیرید و از بیان موارد اضافی و بی فایده صرف نظر کنید. اطمینان حاصل کنید که در زمان مکالمه با مشتری وی مشغول انجام کار دیگری نباشد و وقت کافی برای صحبت داشته باشد. اطلاعات بیشتری از کار خود برای مشتری ارائه دهید و او را شریک بدانید. از اینکه چندین بار دیگر با مشتری خود تماس بگیرید واهمه نداشته باشید. سعی کنید مکالمات شما مفید، سودمند و کوتاه باشد.

در نهایت یک بازاریاب موفق، مشتری را به سمت خرید محصول پیش می برد.

یک بازاریاب موفق در ساعت کاری از تماس های غیرضروری شخصی اجتناب می کند

 

تکنیک های بازاریابی تلفنی

تکنیک های زیادی برای بازاریابی تلفنی وجود دارد که با توجه به تجربه ی شما هر روز با موارد جدیدی روبرو می شوید که این تجربیات در طولانی مدت شما را در ارتباط با مشتری آماده تر و حرفه ای تر میکند. اما آنچه با اهمیت است اولین جملات بازاریاب برای شروع مکالمه می باشد. ابتدا بدانید که مشتری به چه خصوصیتی در محصول مورد نظر شما بیشتر توجه دارد و سعی کنید تا ان جنبه را بدون اغراق و دروغ برایش بزرگنمایی کنید و اطلاعات بیشتری را در اختیارش قرار دهید.

برای رسیدن به هدف و فروش محصول و خدمات باید برای سوالات احتمالی مشتری، جوابهای خوب و مختصری را پیدا کرد. می توان با تجسم یک ارتباط تلفنی برای مکالمات آمادگی پیدا کرد. می توان خود را بجای مشتری احتمالی فرض کرد و با این تصور می توان به خواسته ی مشتری از خرید این محصول پی برد اینگونه راحت تر می توان در مکالمه ی واقعی با مشتری برخورد کرد. صبوری یکی از اولین نکات مهم در تکنیک های بازاریابی تلفنی است.

بیشتر بخوانید
ممبر تلگرام چیست

اشتیاق به توضیح دادن به مشتری و خوب گوش کردن نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. سعی کنید در زمان مکالمه با مشتری با اعتماد به نفس و اطمینان از کارایی محصول صحبت نمایید. مشتری از اینکه با فردی صحبت کند که خواسته اش برای وی مهم است لذت می برد و از راهنمایی های خوب استقبال می کند.

در خواست مشاوره و بازاریابی

آرام و پر انرژی باشید

با آرامش و احترام با مشتری رفتار کنید. لبخند شما حتی در زمان مکالمه ی تلفنی هم مشهود است. داشتن تن صدای شاد و پر انرژی هم یکی از تکنیک های یک بازاریاب موفق است. در زمان مکالمه تلفنی با مشتری سرعت صحبت شما تند و شتابزده نباشد و اجازه دهید تا مشتری معنای جملات شما را به خوبی درک کند. لبخند زدن در زمان مکالمه تلفنی با مشتری باعث القا حس صمیمیت میان شما و مشتری می شود

صدای خودتان را ضبط کنید

یکی از بهترین تکنیک های بازاریابی تلفنی ضبط کردن صدای خودتان است تا بتوانید تغییرات لازم را در زمان مکالمه با مشتری روی صدایتان اعمال کنید. شما با شنیدن صدای ضبط شده  خود متوجه می شوید صدای شما چه حسی را به مشتری القا می کند.

استفاده از زبان بدن

شما حتی می توانید از زبان بدن خود در زمان مکالمه تلفنی بهره ببرید چرا که زبان بدن شما بر روی مکالمه ی شما بسیار اثر گذار خواهد بود از این رو برای مکالمه از هدست استفاده نمایید تا بتوانید به راحتی با زبان بدن خود ارتباط برقرار کنید.

استفاده از کلمات کلیدی مشتری

به کلمات کلیدی دقت نمایید و تلاش کنید تا در زمان مکالمه در زمان های مناسب چندین بار از آنها استفاده کنید. اجازه دهید تا مشتری بداند که شما با خدمات ارائه شده برای مشتری به خواسته آنها ارزش می دهید.

اجتناب از کلمات منفی

از به کار بردن کلمات منفی اجتناب کنید چرا که باعث دلسردی مشتری از خرید خواهد شد همچنین دروغ نگویید چرا که شنیدن ضد و نقیض ها باعث می شود تا مشتری اعتمادش را به محصول از دست بدهد. تمام حواس و تمرکز خود را معطوف به مکالمه تلفنی خود با مشتری نمایید. پس از پایان مکالمه مشتری را رها نکنید و باز هم ماجرا را پیگیری نمایید و از رضایت سایر مشتری ها وی را آگاه کنید. مکالمات طولانی مدت بی نتیجه را به حداقل برسانید.

 

اولین ساعات کاری انرژی شما برای کار بسیار بالاست پس تمرکز خود را بر روی مشترهایی که احتمال پذیرش شما را دارند در اولین ساعات کاری خود قرار دهید.

لیستی از نتایج کار روزانه برای خود تهیه کنید و چارت برنامه ی فردا را برای خود بنویسید.

شنونده خوبی باشید

یک بازاریاب تلفنی موفق 80 درصد از زمان مکالمه با مشتری را به گوش کردن و 20 درصد را برای جلب مشتری اختصاص می دهد چرا که آگاهی از خواسته ی مشتری مسیر شما را برای جذب او افزایش می دهد. در ذهن خود به یک معامله ی برد -برد بیندیشید یعنی شما به مشتری کمک میکنید تا آنچه را می خواهد بیابد و منفعت و خواسته ی مشتری را ارجح بدانید.نکات مهمی که مشتری بیان می کند را یادداشت کنید تا در زمان مناسب با استفاده از همین نکات وی را تحت تاثیر قرار دهید.

بیشتر بخوانید
آموزش نصب همزمان دو تلگرام در یک گوشی

مشاور خوبی برای مشتری باشید

خود را یک مشاور خوب برای مشتری قلمداد کنید. از رویدادهای روز در خصوص محصول مطلع باشید تا بتوانید به مشتری خود در انتخاب محصول کمک کنید. مهارتهای خود را هر روز افزایش دهید. یادآوری مزایای محصول، مشتری را برای خرید ترغیب میکند. با مدیر مجموعه مکالمه کنید تا از هدر رفتن زمان خود جلوگیری نمایید.

 

تشکر از مشتری برای اختصاص زمان خود در پایان مکالمه ضروری و با اهمیت است

 

 اشتباهات رایج در فروش و بازاریابی تلفنی

یکی از اشتباهات رایج در فروش و بازاریابی تلفنی تماس های تلفنی شخصی در ساعات کاری است چرا که باعث می شود تا تمرکز شما به عنوان بازاریاب کاهش یابد و زمان شما برای گرفتن نتیجه و پرزنت مشتری کم شود. اطلاعات تکراری و غیر مفید به مشتری ارائه ندهید.

از رقیبان بدگویی نکنید بلکه سعی کنید خود را بهتر از بقیه نشان دهید. از واژه های تخصصی استفاده نکنید که مشتری دچار ابهام نشود. در مقابل اعتراضات مشتری صبور باشید و برایش توضیحات بیشتری ارائه دهید. در صورتی که در پایان خریدی انجام نگرفت، به صورت محترمانه ای از مشتری خداحافظی کنید اما با توجه به مکالمه خود سعی کنید در چند روز آینده مجدد با او تماس بگیرید یا پیام های مختصری برایش بفرستید.

در ابتدای مکالمه از بیان قیمت خودداری کنید بلکه در ابتدا بر روی مزایای محصول برای مشتری تمرکز کنید و سعی کنید تا مشتری نسبت به محصول شما احساس نیاز نماید.

زمانتان را برای مشتری که مطمئن هستید خریدار نیست، هدر ندهید. از شنیدن جواب رد مشتری احساس سرخوردگی نکنید بلکه سعی کنید با مرور مکالمه خود متوجه ایرادات خود بشوید و از تکرار آنها اجتناب کنید.

یکی از اشتباهات رایج بازاریابی تلفنی هدر دادن وقت برای مشتری است که نیازی به خدمات ارائه شده، ندارد

 

کلمات و عبارت های تعارفی مثبت 

همیشه استفاده از کلمات مثبت و پرانرژی باعث می شود تا یک مکالمه لذت بخش باشد. پس تلاش کنید تا با بیان جملات کوتاه در تایید خواسته های مشتری، او را به ادامه ی بحث علاقمند نگه دارید.

کلماتی مانند : عالی است، مطمئنا همینطور است، فوق العاده است ، باعث افتخار ماست، به شما اطمینان میدهم و …. کمک می کند تا در مشتری حس اطمینان به وجود بیاید. با ارزش گذاری بر مکالمات تلفنی با مشتری به او القا می کنید که رضایت و خواسته ی وی برای شما بسیار با اهمیت است و مشتری اگر در این زمان از شما خریدی انجام ندهد به طور حتم در زمانی دیگر اینکار را انجام خواهد داد یا خدمات شما را به دیگران پیشنهاد خواهد کرد.

خاتمه دادن به مذاکره در بازاریابی تلفنی

برای خاتمه دادن به مذاکره بازاریابی تلفنی با بیان خلاصه ای مفید و مناسب از مکالمه تان به وی نشان دهید که باید وارد مرحله ی انتخاب و خرید شود. از مشتری خود بابت وقتی که برای تماس تلفنی شما اختصاص داده، تشکر کنید و چنانچه مشتری برای برقراری ارتباط تلفنی با شما منتظر بوده است از وی بابت صبوری اش قدردانی نمایید.

در زمان مکالمه با مشتری از جملات مثبت استفاده نمایید

جمع بندی

در یک کسب و کار موفق مانند بازاریابی تلفنی آنچه حائز اهمیت است احترام و مشتری مداری است. بازاریابی تلفنی یکی از شیوه های موثر برای معرفی محصولات به مشتری است و چنانچه با آگاهی از علم روز و دانش کافی انجام گیرد بسیار نتیجه بخش خواهد بود. مدیریت زمان در زمان مکالمه با مشتری کمک می کند تا نکات مهم و ضروری را در زمان مناسب ارائه دهید و مشتری را برای خرید ترغیب نمایید.

این مطلب چقدر مفید بود؟

میانگین امتیاز / 5. تعداد:

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست