این گونه مطالب درسهای آموختنی برای کسب و کارها ست

وبلاگ بازاریابی و اخبار
بدون دیدگاه

این گونه مطالب درسهای آموختنی برای کسب و کارها ست. حتما مطالعه نمایید.

تجربه شرکت Procter & Gamble (P&G) در زمینه معرفی پوشک بچه در چین

. این شرکت بخش عمده ای از بازار پوشک بچه در امریکا و اروپا رو در دست دارد و با این تفکر که چین هم یک بازار بزرگ و بکر محسوب می شود، وارد این بازار می شود. بالاخص که در آن زمان در چین اصلا برای بچه ها پوشک استفاده نمی شد بنابراین یک بازار با پتانسیل بسیار بالا حساب می شود

ایده از این جا شروع میشود که اگر این شرکت بتواند پوشک های خیلی ارزان تولید کند، به سرعت بازار رو میگیرد. از دید مدیر R&D این شرکت اگر والدین چینی قیمت کالایی براشون مقرون به صرفه باشد،حاضر هستند که محصولات با کیفیت پایین تری از ورژن های امریکایی و اروپایی بخرند.

اما نکته این جاست با وجود اینکه P&G خط تولید را به چین منتقل کرد، پوشک هایی با جذب بالا و لطیف با قیمت 10 سنت تولید کرد، هیچ فروشی نداشت!!!. پس از این شوک، مدیر R&D شروع به تحقیق در مورد شکست این پروژه میکنند که ببیند آیا این عدم خرید ناشی از کیفیت محصول است؟! یا شاید محصول گران قیمت است؟! … و تمرکز را روی جنبه های کاربردی محصول گذاشت.

در طی این تحقیق و مصاحبه با مادرهای چینی یک نکته مهمی را متوجه شد. در آن زمان والدین چینی از یک لباس مخصوصی برای بچه ها استفاده می کردند به اسم kaidangku یا Open-crotch pants ،که باعث میشد بچه هاشون در تمام شب بخوابند و مدام از خواب بلند نشود و مادر هم طبیعتا بتواند بخوابد و از طرف دیگه قیمت مناسب هم برای این لباس پرداخت می کردند. از طرف دیگه در ان زمان قانون تک فرزندی در چین اعمال میشد و والدین از نظر رشد ذهنی هم به شدت به تنها نوزادشان بسیار توجه میکردند، بنابراین بهم نخوردن خواب شب برای نوزاد بسیار حائز اهمیت بود که به رشد ذهنی صدمه نزند. بنابراین خواب راحت نوزاد هدف والدین بود.

زمانی که این نکته مهم برای مدیر R&D روشن شد، تحقیقات رو از سمت کشف نیازهای کاربردی به سمت نیاز های عاطفی و اجتماعی والدین بردند و به این نتیجه رسیدند که اگر بخواهند محصول جدید و موفقی رو تولید کنند این نیاز های عاطفی و اجتماعی است که باید دیده شود.

با کمک مرکز تحقیقات Children’s Hospital’s sleep در چین، تحقیق دو ساله ای رو شروع کردند روی بچه هایی که پوشک های Pampers P&G رو استفاده می کنند و نتیجه تحقیق نشان داد که این نوزادان:

✅30 درصد سریع تر به خواب می روند

✅30 دقیقه هم بیشتر از بقیه نوزادان می خوابند.

✅50 درصد هم کمتر اختلال خواب پیدا می کنند و از خواب می پرند.

پس از این یافته های علمی، P&G یک کمپینی به اسم خواب طلایی رو شروع کردند برای محصولی که کیفیت خواب نوزاد رو افزایش می دهند و از تمام والدینی که این پوشک را در چین استفاده می کنند در خواست کرد که روند خواب نوزاد رو ببینید و یک عکس از زمان خواب نوزاد برای شرکت بفرستند. تعداد عکس های دریافتی به حدی زیاد شد که این کمپین بزرگترین photomontage دنیا را بوجود اورد و در رکورد گینس ثبت شد.

در سال 2013 Pampers توانست بالاترین فروش پوشک بچه را در چین بدست بیاورد و 1.6 بیلیون دلار فروش داشته باشد.

این پروژه نشان داد که تنها نیازهای کاربردی مشتری اهمیت ندارند، بلکه از نظر فرهنگی، اجتماعی و عاطفی هم مشتری باید تماما بررسی بشود در صورتیکه بیشتر محصولات و نواوری ها از نظر کاربردی به مشتری عرضه می شوند و بخش عاطفی نادیده گرفته می شود. همین باعث شکست خیلی از محصولات و نواوری های جدید می شود.

منبع: snacks4es

مشاوران کسب و کار
@franegar
Www.franegar.ir

شاد و پیروز و فرانگر باشیم

چقدر مفید بود؟

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رای ها: 0

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست