اگر قرار است جیغ نزنم، داد نزنم، كتك نزنم، قهر نكنم، تنبیه نكنم، محروم نكنم، ناسزا نگویم، تهدید نكنم، تحقیر نكنم، او را نترسانم، مقایسه نكنم، مدام نصیحت نكنم، گله نكنم، غر نزنم، متهم نكنم و برچسب نزنم

اگر قرار است جیغ نزنم، داد نزنم، كتك نزنم، قهر نكنم، تنبیه نكنم، محروم نكنم، ناسزا نگویم، تهدید نكنم، تحقیر نكنم، او را نترسانم، مقایسه نكنم، مدام نصیحت نكنم، گله نكنم، غر نزنم، متهم نكنم و برچسب نزنم. پس چكار كنم؟!!!!

این سوالی است که اغلب وقتی به والدین در مورد دست برداشتن از این رفتارهایشان هشدار می‌دهیم از ما می‌پرسند بهمین دلیل موارد زیر جهت پیشنهاد ارائه شده است:

‌ ١. مغز انسان #افعال_منفی را نمیفهمد.
به جای داد نزن بگویید آرام باش، به جای ندو بگویید آرامتر راه برو، به جای جیغ نزن بگویید آرامتر حرف بزن.

٢. به جای تاكید بر كارهای اشتباه فرزندتان، به او كار خوب را بیاموزید.
بهتر است كار خوب را با لذت گره بزنید تا نهادینه شود. #تشویق كردن و جایزه دادن و جدول ستاره ها تا هفت سالگی بهترین روش برای اموختن كار خوب است. زمانی كه انسان كادو و جایزه میگیرد هورمون #دوپامین كه هورمون شادی است ترشح میشود و به مرور كودك شرطی میشود و كار خوب در او نهادینه میشود.

٣. به او حق انتخاب دهید.
الان حمام میری یا قبل از خواب؟ بشقابتو توی سینك میذاری یا روی كابینت؟ به او حق انتخاب دهید تا بتواند قسمتی از تصمیگیری شما باشد. میتوانید از او بپرسید كی میخواهد درس بخواند؟ چند ساعت تكالیفش طول میكشد؟ اگر به مرحله نوجوانی رسیده اند از آنها بخوایید برنامه ریزی كند و بعد به شما اطلاع دهد.

٤. در انجام كارهایش به او كمك كنید تا همكاری را بیاموزد.
در تمیز كردن اتاق، جمع كردن لباسها، صاف كردن رو تختی با او همقدم شوید. این اوقات را به لحظات شاد تبدیل كنید. به او اجازه دهید از همكاری با شما لذت ببرد.

۵. انتظارات خود را تعدیل کنید.
شادی كودكانه آنها را فدای نظم و انضباط نكنید. بگذارید كودك درونتان با دیدن آنها دوباره كودكی كند. در اخر سوال كنید خب حالا چطور خونه رو به شكل اول برگردونیم؟

۶. به فرزندتان یاد دهید از اشتباهاتش بیاموزد نه آنكه به اشتباهاتش بیاویزد.
اگر به خاطر هر #اشتباه او داد بزنید تهدید كنید یا تنبیه كنید فرزندتان بخشندگی و مهربانی با خود و افراد زندگیش را نمی آموزد. گاهی اجازه دهید اشتباهات بی خطر كند و بعد بدون منت به او بیاموزید چگونه جبران كند.

۷. تا زمانی كه كار فرزندتان صدمه یی به دنبال ندارد به كار او بی اعتنا باشید.
گاهی دادن توجه به كار كودك حتی اگر داد زدن یا تنبیه باشد فقط كار اشتباه كودك را تقویت میكند.

۸. فرزند خود را بهتر بشناسید.
اگر مشكلی دارد بهتر است به جای فشار آوردن بیشتر به او، ریشه مشكل را ریشه یابی كنید.

۹. احساسات فرزندانتان را تایید كنید. میدونم عصبانی هستی، میدونم ناراحتی، میدونم ترسیدی، میدونم خسته شدی به او بیاموزید احساساتش درست است اما رفتارش بر پایه آن احساسات صحیح نیست اما اجازه نداری كتك بزنی، اما تا وقتی جیغ بزنی من حرفهات و نمیفهمم، اما اجازه نداری حرف زشت بزنی.

۱۰. الگوی خوبی باشید.
تا وقتی شما #كنترل_رفتار و #گفتار خود را ندارید، تا وقتی فرزندتان از شما یاد میگیرد وقت عصبانیت داد بزند، جیغ بزند زور بگوید، نمیتوانید موفق به تصحیح رفتار فرزندتان شوید. باید خونسرد، آرام و محكم باشید.

۱۱. به دنبال فرزند حرف گوش كن نباشید. كودكی كه حرف شما را گوش میكند، فردا در اجتماع به حرف دیگران هم گوش خواهد داد. كودكی كه نه گفتن را نیاموخته چگونه نه گفتن به سیگار و مواد مخدر را بداند؟ چگون وقتی عاشق كسی شد در مقابل خواسته های نابجایش نه بگوید؟

‌ ۱۲. احترام را به آنها بیاموزید.
ما كه عاقل و بالغیم، اگر استادمان، همسرمان، رییسمان در اثر اشتباهاتمان ما را تنبیه كند یا بی احترامی كند حال بدی را تجربه خواهیم كرد، بچه ها چون ناتوان و نیازمندند حال بسیار بدتری خواهند داشت. احترامی كه لایق خود میدانید را در با عمل كردن در رفتارتان به فرزندتان بیاموزید.

۱۳. مهربان باشید.
با بچه ها بخشنده و مهربان باشید تا همه عمر با خود و فرزندانشان بخشنده و مهربان باشند.

۱۴. عصبانیت‌تان را کنترل کنید.
اگر فرزندتان جیغ میزند گریه میكند لگد میزند از او عصبانی نشوید. او با رفتارش به شما این پیام را میدهد كه من دارم درد میكشم رنج میبرم بهم كمك كن.

۱۵. سختگیری نکنید.
كودكان نه مجرم هستند نه دشمن ما، آنها موجودات كوچكی هستند كه در دنیای پرقانون بزرگسالان گیج و بی پناهند، به آنها زندگی كردن را بیاموزید، مبادا با سختگیری و فشار آنها را به جایی برسانید كه فقط زنده اند اما نیاموختند چگونه زندگی كنند.

@psychomod

چقدر مفید بود؟

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رای ها: 0

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست