امسال در تقویم ایرانی اسفند ماه چهارشنبه سوری است

امسال در تقویم ایرانی اسفند ماه #چهارشنبه_سوری است. این دومین چهارشنبه‌سوری است که با سال‌های گذشته تفاوت دارد و در دوره پاندمی کرونا فرا رسیده که ضرورت آن رعایت بهداشت فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک است. با آرزوی اینکه کسی روی زردی نداشته باشد و همه سلامت و سرخ روی باشند.
@psychomod

زبان اندیشیدن چیست؟

در فرآیند آموزش #اندیشیدن به بچه‌ها باید آنها را تشویق کنید تا زبان اندیشیدن را همیشه (چه در کلاس درس و چه بیرون کلاس) به کار ببرند و تمرین کنند.

منظور از #زبان_اندیشیدن زبانی است که جمله‌ها و واژه‌های مربوط به اندیشیدن و تفکر نقادانه در آن محوریت دارند واژه‌هایی مثل پرسش وضوح دقت منطق عمق (و سنجه‌های فکری دیگر) تواضع فکری استقلال فکری شهامت فکری پشتکار فکری (و فضیلت‌های فکری دیگر) استدلال استنتاج انگاشته هدف مسئله برآیند .

در زبان اندیشیدن برخی جمله‌ها مثل جمله‌های پرسشی زیر محوریت دارند:

می‌توانی منظورت را جور دیگری توضیح دهی؟ می‌توانی مثالی بزنی تا منظورت را بهتر متوجه شوم؟ آیا مطمئنی اطلاعاتی که بر اساس آنها نظر می‌دهی و استدلال می‌کنی دقیق‌ و موثق‌اند؟ و .

باید بچه‌ها را تشویق کنید که معنای این واژه‌ها را به‌خوبی بفهمند با آنها انس بگیرند و در به‌کارگیری آنها ورزیده شوند. باید آنها را تشویق کنید که استفاده از جمله‌های پرسشی یادشده را دائما تمرین کنند تا بر کاربرد آنها مسلط شوند.

راهنمای آموزگاران تفکر نقادانه
#لیندا_الدر

@psychomod

مثلث برمودا!

در ذهن و فکر ما ها یک مثلث برمودا وجود دارد است سه فعلی که مغزمان را فلج میکنند تا تکانی به خودمان ندهیم این افعال سمی عبارتند از: نمی توانم نمی گذارند یا نمی شود! و زیرمجموعه‌هایشان

اگر انسان ها را از نظر ویژگی شخصیتی را به دو دسته تقسیم کنیم
گروه اول شامل کسانی هستند که معتقدند آنچه بر سرنوشت آنها موثر است و مسیر زندگی آنها را تعیین می کند خیلی در اختیارشان نیست. این افراد گاهی تقدیر و گاهی دیگران را سازنده سرنوشت خود می دانند.

گروه دوم کسانی‌اند که باور دارند تا حد قابل توجهی بر سرنوشت خود موثرند توان #انتخاب دارند و می توانند آن را طراحی کنند بسازند و تغییر دهند.

روانشناسان به تجربه دریافته‌اند که گروه دوم موفق ترند چرا که ریشه مسائل و موانع سر راه را در خودشان جستجو می کنند و سهمی از شکست‌ها را در خود میبینند و به دنبال راه حل می گردند آن را می یابند و به اجرا در می آورند.

این نگاه که ما بر سرنوشت خود تاثیر داریم باعث می شود تا تلاش کنیم هدفگذاری و برنامه ریزی شخصی داشته باشیم مایوس نباشیم و منفعل نشویم و بپذیریم که می توانیم روی شرایط و روی دیگران و حتی روی دیگران خیلی مهم مثل مافوق اثرگذار باشیم.

این نگاه ابتدا بر رفتار وسپس به تدریج بر شخصیت ما اثر می گذارد و ما را مثبت تر و خوش بین تر و فعال تر و موفق تر می کند.

دعا توسل توکل شفاعت تقدیر و دست خداوند را درست تعریف کنیم. انسان بزرگترین کاشف و خالق خودش و رفتارها و دستاورد هایش است. ما در مقابل محیط و شرایط محیطی تسلیم محض نیستیم.

@psychomod

چقدر مفید بود؟

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رای ها: 0

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست