آموزش اصول پایه بازاریابی شبکه ای

آموزش اصول پایه بازاریابی شبکه ای

آنچه هر نتورکری باید بداند.

طرح های بازپرداخت در بازاریابی شبکه ای

یکی از مهمترین فاکتورها برای بررسی و انتخاب یک شرکت بازاریابی شبکه ای طرح بازپرداخت آن است.

این دغدغه معمولا بحثهای زیادی را بین توزیع کنندگان شرکتهای گوناگون ایجاد میکند و ضمنا یکی از ملاک های انتخاب افرادیست که با این تجارت آشنا میشوند. در ادامه به توضیح در مورد اهمیت و تاثیرگذاری طرح درآمدی در انتخاب شرکت میپردازیم.

تاریخچه ای مختصر از طرح های درآمدی :

بعد از گذشت چند دهه فروش مستقیم به روش خانه به خانه ( Door To Door Direct Selling ) طرحهای فروش چند سطحی در دهه های پنجم و ششم میلادی مورد استقبال گسترده ای قرار گرفت. این طرحها اجازه میداد توزیع کنندگان علاوه بر دریافت پورسانت بابت فروش شخصیشان از فروش فروشندگانی که جذب کرده اند و به همین ترتیب کسانی که توسط آنها معرفی شوند و زیر مجموعه هایشان نیز پورسانت دریافت کنند.

در طرح های اولیه محاسبات پورسانت و نگهداری و مدیریت اطلاعات توزیع کنندگان کار بسیار دشواری برای شرکتها به شمار میرفت. اکثر آنها ترجیح میدادند که فقط به سرشاخه های مستقیم خودشان ( Company s Own Legs ) فروش انجام دهند و آن افراد با فروش محصولات به لایه بعدی خودشان پورسانت شان را از محصول بردارند.

مشکلات مربوط به ایجاد روابط مالی نا مشخص بین توزیع کنندگان سطوح مختلف و عدم اطمینان مصرف کنندگان از تامین و قیمت کالا از جمله اولین مسایلی بود که با آن دست و پنجه نرم میکردند. امروزه به واسطه رشد تکنولوژی و کامپیوتر های پیشرفته از یک طرف و پیشرفت سیستمهای ارسال و پست های کارآمد از سوی دیگر نیازی به واسطه قرار گرفتن سرشاخه ها نیست.

شرکتهای جدید و اکثر شرکتهای قدیمی امروز به تمامی توزیع کنندگانشان اجازه خرید محصولات را میدهند و همچنین از طریق پست محصولات را مستقیما به دست آنها میرسانند.

طرح درآمدی موثرترین چالش در زمینه انتخاب شرکت برای همکاری نیست بلکه در واقع این صرفا برنامه مالی برای دستیابی توزیع کنندگان به اهدافشان است.

طرحهای درآمدی بسیار متفاوت و گاهی با اسامی عجیب وجود دارند اما اکثر آنها ترکیبی از این چهار الگو را به همراه دارند. گاها برنامه درآمدی یک شرکت ترکیبی از چند نوع طرح ( Hybrid Plan ) است و با نامی جدید رو نمایی میشود.

چقدر مفید بود؟

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رای ها: 0

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست